Çimkent Valisi, Büyükşehir´de

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Kazakistan`ın Çimkent şehri valisi Omırzole Ametuli, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu makamında ziyaret etti. Görüşmede iki kent arasındaki ilişkilerin artırılması isteği ifade edildi.

“TİCARİ İLİŞKİLER ARTMALI”
Ziyarette ilk sözü olan Vali Ametuli, iki kent arasında büyük benzerlikler bulunduğunu, Çimkent`in de Kocaeli gibi ülkenin önemli sanayi şehirlerinden biri olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin tekstille sınırla kalmaması gerektiğine dikkat çeken konuk vali, “Değişik sektörlerde de iş birliği adımlarını atmamız gerekiyor. İki ülkenin ekonomisi rakip değil, birbirlerini tamamlıyor. Sizi ve Türk yatırımcılarını mayıs ayı içinde şehrimizde ağırlamayı arzu ediyoruz” dedi. Vali Ametuli ayrıca Kazakistan`da siyasi istikrarın bulunduğuna, insan kaynaklarının da çok kuvvetli olduğuna dikkat çekti.

“ELİMİZDEN NE GELİYORSA…”
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu da, ülke ve şehirler arasındaki ilişkilerin artırılması dileklerine katıldığını, özellikle çevre konusunda önemli ortaklıkların altına imza atabileceklerini kaydetti. “Aktif iş birliği için elimizden ne geliyorsa yaparız” diyen Başkan Karaosmanoğlu, daha sonra Kocaeli ve sanayi yoğunluğu ile ilgili bilgiler verdi. Karaosmanoğlu, Büyükşehir Şeref Defteri`ni de imzalayan konuk valiye İzmit Saat Kulesi maketi ile pişmaniye hediye etti.

İZAYDAŞ`I İNCELEDİLER
Kazak heyet gün içinde ayrıca İZAYDAŞ`ı da ziyaret etti. Genel müdür Recep Bilal Şengün`den tesisle ilgili detaylı bilgi alan Vali Ametuli, sistemle ilgili bazı sorular yöneltti. Şengün ise bu tür tesislerin çok doğru olarak işletilmesi gerektiğini vurguladı. Şengün de konuk valiye, Osmanlı İmparatorluğu armasının işlendiği bir tablo hediye etti.