Cemil Meriç’te normalleşme süreci başlıyor

Tarih: 11 Haziran, 2020
a a a

Koronavirüs salgını sonrası Cumhurbaşkanlığı kararıyla yeni normalleşme süreci başladı. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi öğretmenleri kontrollü hayat sürecinde öğrencileri ziyaret ederek, yeni dönemdeki işleyişle ilgili bilgilendirme yaptı.

NORMALLE SÜRECİ BAŞLIYOR
Koronavirüs salgınının ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bazı hizmetleri askıya alınmıştı. Bu süreçte 17-35 yaş arası özel gereksinime ihtiyacı olan bireylere hizmet veren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde de eğitimlere ara verilmişti. Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi öğretmenleri öğrencilerini evlerinde ziyaret etti.

EV ZİYARETLERİ YAPILDI
Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi öğretmenleri normalleşme süreci için öğrencileri gerekli hijyen koşullarını sağlayarak evlerinde ziyaret etmeye başladı. Öğretmenler ziyaretlerde, öğrenci ve velileri Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün yayınlamış olduğu genelge hakkında bilgilendirdi.

ÖĞRENCİ VE VELİLER BİLGİLENDİRİLDİ
Ziyaretlerde kontrollü hayat sürecinin başlaması ile birlikte öğrencilere ve velilere maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirler, yayınlanan yönetmeliğe göre aileler bilgilendirildi. Servis yönetmeliği de dâhil, öğrencinin evden alınıp Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ne servis ile getirilmesine kadar sürecin işleyişi hakkında öğrencilere bilgi verildi. Öğrenciler, eğitime devam etmek için açılış tarihini sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi.

ONLİNE DERSLER VERİLDİ
Kovid-19 virüsünün Türkiye’de ilk görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren eğitimlere ara verilen Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde yaklaşık 107 öğrenci eğitim alıyor. El sanatlarından, müzik atölyesine, seramik atölyesinden, beden eğitimine, drama, yiyecek-içecek hizmetleri eğitiminden, seracılık, değerler eğitimi, mental aritmetik, okuma-yazmaya kadar pek çok konuda eğitim veriliyor. Koronovirüs nedeniyle salgın sürecinde online dersler verilmişti.