Buz sporunda Türkler de var

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir


Slovenya´nın Jesenice kentinde yapılan 16. Triglav Trophy Uluslararası Buz Pateni Şampiyonası´na katılan milli takım sporcuları, bugüne kadar kazanılan en büyük başarıya imza attı. Şampiyonada ülkemize madalya kazandıran isimler Büyükşehir Kağıtspor´dan Birce Atabey ve Engin Ali Artan oldu.

İLK MADALYA BİRCE´DEN
Dünyanın önde gelen patencilerinin çıktığı Triglav Trophy adı verilen şampiyonaya, milli takımımız 9 sporcu ile katıldı. 1996 yılından itibaren her yıl bu şampiyonaya katılan Türk Milli Takımı, ilk kez madalya ile tanıştı. Şampiyonanın Genç Bayanlar kategorisinde ülkemizi temsil eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´nin gelecek vaat eden sporcularından Birce Atabey, 19 rakibi ile kıyasıya mücadele etti. Kısa ve serbest program sonrasında 94.94 puana ulaşan Birce, üçüncülük kürsüsüne çıkmayı başardı. Bu kategoride Fransız Graziella Trevise 100.10 puanla birinci olurken, 97.10 puan toplayan Danimarkalı Karina Sinding Johnson ise ikinci oldu. Bu sonuçla Birce Atabey Triglav Trophy yarışmalarında madalya kazanan ilk Türk sporcu olma unvanına kavuştu.

ENGİN´DEN GÜMÜŞ MADALYA
Yıldız Erkekler kategorisinde ülkemizi temsil eden Büyükşehir Kağıtspor´un başarılı sporcusu Engin Ali Artan ise, kürsüye çıkmayı başaran ikinci sporcumuz oldu. Engin Ali artan kısa ve serbest program sonunda kazındığı 83.30 puanla 2 nci olurken, bu kategorinin birincisi 108.85 puan toplayan Fransız Gaylord Lavoısıer oldu. 79.63 puan toplayan Slovenyalı Matic Hrovat ise, 3 ncülük kürsüsüne çıktı.

ÖNEMLİ TURNUVADA ÖNEMLİ BAŞARI
Triglav Trophy, küçük bir dünya Şampiyonası niteliği taşıyan ve Uluslararası Paten Federasyonu´nun yarışma takviminde yer alan saygın bir şampiyona olarak biliniyor. Birce ve Engin´in böylesi önemli bir turnuvada ülkemize madalya kazandırması, Büyükşehir Kağıtspor camiasında büyük bir mutlulukla karşılanırken, şampiyonayı izleyen buz pateni otoriteleri ise, ‘Buz sporlarında Türklerde var´ demekten kendilerini alamadı. Şampiyona sonunda 4 altın 1 bronz madalya kazanan Fransa 1 nci olurken, 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz kazanan Slovenya 2 nci oldu. Türkiye ile birlikte 1 gümüş, 1 bronz madalya kazanan Danimarka ise çok az bir sayı farkıyla milli takımımızın önünde üçüncü oldu. Yıllar sonra ilk kez madalyayla tanışan Türk Milli takımı kıl payı dördüncü olmanın üzüntüsünü yaşarken, gelecek yıllarda bu sporda ne kadar iddalı duruma geldiğini gösterdi.