Başkan´ın 23 Nisan Mesajı

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

“Çocukların sevinci, bize güç veriyor”

23 Nisanlarda çocuklarımızı en yüksek makam koltuklarına oturtuyoruz. Neden? Çünkü aslında bizler, ne iş yaparsak yapalım, çocukların muhafızı, çocukların temsilcisi olarak yapıyoruz. Fabrikadaki işçi de, Çankaya Köşkü´ndeki cumhurbaşkanı da, çocukların iyiliği için orada.

Çocuklarımız için koşturuyoruz.
Çocuklarımız olmasa bu mesailerin, bu vardiyaların bir anlamı kalmaz.
Evlat sevgisi; projelerimizin, uygulamalarımızın içinde bir şefkat ve merhamet çekirdeği gibi duruyor.
Çocukların masumiyetinden, sevincinden, pırıltısından ilham alıyoruz, güç alıyoruz.
Masamıza çocuklarımızın fotoğraflarını koyuyoruz. Onların bakmaya kıyamadığımız tertemiz yüzleri, bize yaşam enerjisi aşılıyor.

Çocuğun gülüşündeki ilahi derinlik, hayatın özü, özeti gibi.
O berraklık, o tatlılıktan gelen motivasyonla; yollar yapıyoruz, ağaçlar dikiyoruz, parklar, barajlar, su şebekeleri, köprüler kuruyoruz.

İnsanlık tarihi boyunca, dünyanın bütün kültürlerinde çocuklara şefkat göstermek, onları himaye etmek, sevindirmek büyük önem taşır.
Çocukların eziyet gördüğü, ağladığı bir kültürden, bir medeniyetten söz edilemez. Çocuklar eziliyorsa, orada insanlık ölmüş demektir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı; bize milli birlik ve beraberliğimizin çocuklarımızın bayram sevinci yaşaması sayesinde korunabileceğini anlatır. Bizi ayakta tutan, birarada tutan en kuvvetli bağın çocuklar olduğunu işaret eder.

Bayramların tümü, aslında çocuklarındır.
Çocuklar kederliyse, büyüklerin mutlu olması düşünülemez. Bütün kutlamalarımız, şenliklerimiz, heyecanlarımız eninde sonunda çocuklarımızın sevinçleriyle irtibatlıdır.

23 Nisan; Ulusal Egemenliğin merkezi, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açıldığı ilk gündür. Atatürk; ülkemiz ve milletimiz için büyük önem taşıyan bu günü çocuklara hediye ederek, Cumhuriyet´in, geleceğimiz olan çocuklara verdiği değeri teyit etmiştir. O´gün bugündür her yıl büyük bir coşkuyla kutladığımız bu bayram Dünya çocuklarının da tek bayramıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı kutluyor ve bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum.


İbrahim KARAOSMANOĞLU
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı