Dr. Sadık Ahmet ismi yaşatılacak

Tarih: 25 Ekim, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı, lise ve mezun öğrencilere okula hazırlık ve sosyal eğitim programı adı altında ücretsiz hizmet veren Akademi Lise, hizmet halkasına bir yenisini daha ekledi. İzmit, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Derince’den sonra öğrencilerden ve velilerden gelen yoğun talep üzerine Dr. Sadık Ahmet Akademi Lise İzmit 2 Şubesi, düzenlenen tanıtım programı ile öğrencilerin hizmetine açıldı.

TÜM DOSTLARI AÇILIŞTA YER ALDI
Dr. Sadık Ahmet Akademi Lise’nin bahçesinde gerçekleşen açılış törenine TDBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali Bilgi, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet, kız kardeşi Fatma Hasan, Dostluk Eşitlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Halit Gökalp Küçük, Batı Trakya Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur, Batı Trakya Türkleri dernek başkanları ve yöneticileri, Dr. Sadık Ahmet’in dava arkadaşları, büyükşehir yetkilileri, veliler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

BATI TRAKYA TÜRKLERİ İÇİN BÜYÜK ONUR
Merhum Dr. Sadık Ahmet’in soyadını taşımanın gurur verici olmakla birlikte çok ağır bir sorumluluk olduğunu dile getiren eşi Işık Sadık Ahmet, “Çok onurlu ve gururlu bir soyada sahibim. Onun Batı Trakya’da en büyük düşüncesi eğitim ve ekonomik olarak güçlü olmaktı. 24 sene evvel Türkiye’ye geldim. Büyük Türkiye Devleti’nde yaşamak bize gurur veriyor. Batı Trakya’nın sorunlarını dile getiriyoruz. Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’ndan Allah razı olsun. Buraya Dr. Sadık Ahmet’in isminin verilmesi Batı Trakya Türkleri için çok büyük bir onur. Tüm evlatlarımıza başarılar diliyorum” diyerek Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na kalem ve kitap hediye takdim etti.

TEK DERDİMİZ EĞİTİM
Açılış töreninde “Tek derdimiz güçlü bir gençlik yetiştirmek” diyerek sözlerine başlayan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Geleceğimizin büyükleri olan gençlerimizi hayata çok iyi hazırlamak istiyoruz. Geleceğe güçlü, irade sahibi, haksızlıklara karşı direnen, güzel şeyleri tasnif eden, uygulayan gençler olarak yetiştirmek istiyoruz. Bizim tek derdimiz bu. Dünyanın her yerinde derdimiz eğitim. Eğitim derken kastımız sadece okul değil. En önemli değerlerimizi çocuklarımıza kazandıracağız” şeklinde konuştu.

SEFERBERLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR
Devamında Kılavuz Gençlik Modeli içerisinde yer alan Bilgievleri, Akademi Lise, Akademi Üniversite, Gençlik Kampları, Ücretsiz Spor Okulları ve birçok birimimiz ile gençlerimize yönelik eğitim seferberliğimizi devam ettiriyoruz. Arkadaşlar dört elle bu işe sarılalım. Biz binalar, yollar, köprüler, alt yapılar yaparız ve yapmaya devam ediyoruz. Ama ben inanıyorum ki bizim yetiştireceğimiz bu nesil bizim yaptıklarımızdan daha iyilerini yapacak. Çünkü bizim şartlarımıza göre daha iyi yetişiyorlar” ifadelerine yer verdi.

MÜCADELE İNSANININ İSMİNİ VERDİK
Konuşmasının son bölümünde “Yolumuz onun yoludur” diyerek dava adamı Dr. Sadık Ahmet’in adının verildiği Akademi Lise öğrencilerine seslenen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Gençlerimize bu azim ve kararlılıkla değer veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Gençlerimizi önemsiyoruz. En güzel yatırım onların geleceğine yapacağımız yatırımdır. En büyük kazanım hayırlı evlat yetiştirilmesidir. Onun için inşa ettiğimiz Akademi Liselerimize mücadele insanlarının, inançlı insanların isimlerini veriyoruz. Dr. Sadık Ahmet’i iyi tanıyın, nasıl büyümüş, nasıl mücadele etmiş, hedefi ve idealleri neydi? Davasını iyi anlayın. Dr. Sadık Ahmet’i rahmetle anıyoruz” dedi. Konuşmaların ardından 3 katlı bina detaylı olarak gezildi.

HER ŞEY GENÇLER İÇİN
Körfez Mahallesi Ankara Karayolu Caddesi D-100 üzeri eski Real AVM yanı İzmit’te üç katlı bir binada faaliyet gösterecek olan Dr. Sadık Ahmet Akademi Lise, toplam bin 100 metrekare alanda hizmet verecek. 6 derslikli binada, idareci odası, ofis, danışma bankosu, geleneksel sanatlar atölyesi, playstation odası, spor salonu, satranç odası, etüt sınıfı, bilgisayar sınıfı, kütüphane, öğretmenler odası, 2 adet rehberlik odası, 2 adet mescit, kantin ve divaniye bulunuyor.

PANEL DÜZENLENECEK
Dr. Sadık Ahmet Akademi Lise’nin tanıtım programından sonra akşam saat 19.00’da Kocaeli Ticaret Odası Konferans Salonu’nda Dr. Sadık Ahmet anısına “Batı Trakya Türkleri ve Dr. Sadık Ahmet” paneli düzenlenecek. Panelde Dr. Sadık Ahmet’in davasını konu alan panelin moderatörlüğünü Ertan Özyiğit yaparken merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet, Dostluk Eşitlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Halit Gökalp Küçük ve H. Yıldırım Ağanoğlu konuşmacı olarak katılacak.

DR. SADIK AHMET KİMDİR?
7 Ocak 1947 yılında, Gümülcine vilayetinin küçük Sirkeli köyünde dünyaya geldi. İlköğretimini kendi köyünde, orta ve lise öğrenimini Gümülcine’deki Celal Bayar Lisesinde tamamladı. 1966-67 yılında önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bir yıl sonra da Selanik Üniversitesi Tıp Fakültesine giren Sadık Ahmet, 1974 yılında bu fakülteden hekim olarak mezun oldu. Askerlik hizmetinin hemen ardından da, Orta Yunanistan’da bir yıl mecburi hekimlik hizmetinde bulunarak, 1978 yılında Batı Trakya’ya gelişi ile birlikte; bir yandan Cerrahi ihtisasını yaparken diğer yandan da toplumun sorunları ile yakından ilgilenmeye başladı. 1980’li yıllarda Batı Trakyalı Türklerin sorunlarını dünya kamuoyuna duyurma bağlamında adı sıkça duyulmaya başlanan Sadık Ahmet, 1985 yılında yine bu amaca hizmet için Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlatmıştır. Yaklaşık 15 bin imza ile katılımın oldukça yüksek olduğu bu kampanyanın ardından 8 Ağustos 1986’da tutuklanmıştır. Bağımsız milletvekili olduğu 1990 yılına kadar demokrasi ve insan haklarına dair yürüttüğü kampanyalar sebebiyle birçok soruşturma açıldı ve hapis cezaları aldı. 1991’de Batı Trakya Türkleri’nin ilk siyasal partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kurdu. Yunanistan’ın getirdiği kasıtlı seçim barajı dolayısıyla 1993’teki genel seçimlere katılmadı. Batı Trakya Türkleri’nin haklarını dünya platformunda ararken bir yandan da Batı Trakya Türkleri’ni iktisaden kalkındırma projeleri üzerinde çalıştı. 24 Temmuz 1995 günü şüpheli bir trafik kazasında hayata veda etti.