Kocaelispor rant kapısı olmamalı…

Tarih: 28 Aralık, 2007
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaelispor bu kentin ve kent insanının vazgeçemeyeceği ortak değeridir. Ortak değerler, kişilerin nemalanacağı yer olmaktan çıkarılmadığı sürece, kalıcı başarı beklemek hayal olur.

Siyasilerin, kent yöneticilerinin, sivil toplum kuruluşlarının, sanayicilerin, vatandaşların, odaların, kısaca kentte yaşayan herkesin, ortak değerlere elbirliği ile sahip çıkması gerekir. Herkes, sorumluluk bilinci ile hareket etmeli, taşın altına elini koymalı, üzerine düşen görevi yapmalıdır.

Aksi halde tek kişinin, tek bir kurum veya kuruluşun destek verip, Kocaelispor´u ayakta tutmaya çalışması, istenmeyen sonuçlara neden olur. Elde edilecek başarılar ise, altyapı olmadan üstyapıyı yapmak gibi göz boyamak, makyaj ve israf olur. Çünkü taşıma suyla değirmen dönmez.

Kocaelispor bugün istenilen yerde değilse, bunun hatasını günümüzde değil, geçmişte aramak gerekir. Kocaelispor´u bugünlere taşıyan nedenler yeni oluşmamıştır. Her işte olduğu gibi, altyapı oluşturulmadan göz boyayarak, kamuoyunu yanıltanlar, bugünleri hazırlamıştır. Yıllarca tek bir kurumun, tek bir kişinin tekelinde olan Kocaelispor, kentin ortak değeri üzerinden saltanat sürenlerin, nemalananların yaptığı tahribatın bedelini ödemektedir.

Yıllarca taşıma suyla çarkı döndürenler, neden oldukları tahribatın altında ezilmemek için, suçlu arama telaşı içine girmişlerdir. Kurdukları çarkın dişlileri arasına sokulan çomakları görünce telaşa kapılanlar, enkaz altında ezilmemek için iftira ve yalan kampanyası ile, kendi suçlarının bedelini başkalarına ödettirmeye, hedef saptırmaya çalışmaktadır.

Oysa kamuoyu tarafından bilinmeyen, bilinmesi istenmeyen gerçekler ortadadır. Göreve geldiğimiz günden beri Kocaelispor´a destek olduk, olmaya da devam etmek istiyoruz. Ne yazık ki yıllar önce Kocaelispor sırtından nemalananlar tarafından kurulan çark, buna izin vermemektedir.

Kulübe yapılan veya yapılmak istenen yardımlara, Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) tarafından, kira geliri olarak el konulmaktadır. Çünkü Kocaelispor için toplanan yardımlarla inşa edilen tesislerin sahibi, ne acıdır ki Kocaelispor değildir. Orada bile oyunlar oynanmış, tesisler KEV üzerine kaydettirilmiş, Kocaelispor mağdur edilmiştir. Bugün kira ödeyemeyecek, lisans çıkaramayacak durumda olan Kocaelispor´un gelirleri ve yapılmak istenen yardımlar, maalesef kira geliri olarak KEV´in bütçesine aktarılmaktadır.

Her platformda Büyükşehir Belediyesi´ni Kocaelispor´a sahip çıkmamakla suçlamayı sürdürenler, diğer taraftan Kocaelispor üzerinden nemalanmaya da devam etmektedir. Kocaelispor yöneticileri para bulmak için çalmadık kapı bırakmazken, KEV yöneticileri tesisleri kullanan Kulübün kira borcunu mahkeme yoluyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´nden tahsil etmektedir. KEV, 2006 ve 2007 yıllarında, Külübün kira borcuna karşılık, kağıt üzerinde tesislerin kiracısı gibi gözüken Büyükşehir Belediyesi´nden mahkeme yoluyla 311 bin 791 YTL tahsil etmiştir. Kocaelispor bütçesine aktarılması gereken bu para, maalesef KEV´in bütçesine gitmiştir.

KEV yöneticileri, Kulüp zor durumdaymış, ekonomik darboğazdaymış, paraya ihtiyacı varmış, umursamamıştır bile. Futbolcularına lisans çıkarmakta bile zorlanan Kocaelispor bu kadar zor günler yaşarken, KEV yöneticileri bu fırsatı kaçırmamış, kendi bütçesini doldurmanın çabası içine girmiştir.

En acısı, Kocaelispor´u içine düştüğü ekonomik bunalımdan kurtaracak yardımlara, KEV tarafından kira geliri adı altında el konulmaktadır.

Kamuoyunun merak ettiği sorular vardır.
Kocaelispor´u sevmek, onun sırtından rant sağlamak mıdır?
Kocaelispor´u sevmek, kendi tesisinde konuk durumuna düşmesine neden olmak mıdır?
Kocaelispor´u sevmek, onun sırtından kaybolan itibarı kazanmaya çalışmak mıdır?
Kocaelispor´u sevmek, bu kadar ekonomik sıkıntı içine girmiş Kulübün kaynaklarına el koymak mıdır?
Kocaelispor´u sevmek, onun sırtından geçinmek midir?
Kocaelispor´u sevmek, fırsatçılık yapmak mıdır?

Sevgili Kocaelililer;

Kocaelispor´u sevdiğini söyleyenlere, sevgilerini ispatlama şansı doğmuştur. Kimse yasaların arkasına sığınmaya kalkışmasın. Tesislerin Kocelispor´a devredilmesi yasal olarak mümkündür. KEV yöneticilerinin bunu yapması halinde Kocaelispor kendi evinde misafir ve kiracı olmaktan kurtulacak, birilerine bağımlı olmayacaktır.

Tesislerin Kocaelispor´a devredilmesi demek, her ay Kulübün bütçesine kira ve reklam geliri olarak 100 bin YTL gelir sağlanması demektir. Gelirlerin KEV´in bütçesine değil, Kocaelispor bütçesine aktarılması demektir.

KEV yöneticileri bunu yapmadıkları sürece, onların Kocaelispor sevgisine, kamuoyu ve Kocaelispor´u sevenler tarafından rant gözüyle bakılacaktır.

Büyükşehir Belediyesi´ni üzerene düşen görevi yapmaya davet edenler, önce kendi üzerine düşeni yapmalı, sevgilerini ispatlamalıdır.

Büyükşehir Belediyesi buna hazırdır.
Saygılarımla…

İlyas ŞEKER
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili