Vatandaşın çağrılarına cevap verdi

Tarih: 12 Nisan, 2020
a a a

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın, Büyükşehir 153 Çağrı Merkezini ziyaret etti. Çalışanların hal hatırını soran ve sohbet eden Başkan Büyükakın vatandaşlardan gelen çağrılara tek tek cevap verdi. Büyükakın, “Her geçen gün salgının gelişimine bağlı olarak veriler dikkatle analiz edildikten sonra gerek Sağlık Bakanlığımız gerekse hükümetimizin diğer bakanlıkları gerekli tüm tedbirleri alıyor” dedi.

“DIŞARI ÇIKMAZSAK EVDE KALMA SÜREMİZ KISALACAKTIR”
Valilik, kamu kurum ve kuruluşları, ilçe belediyeleriyle koordineli olarak çalıştıklarını belirten Büyükakın, ‘’Evde kalma süresi tamamen salgının yayılımının önlenmesiyle alakalı bir konudur. Eğer biz dışarıda ne kadar az zaman geçirirsek ne kadar az temas edersek, evlerde ne kadar çok kalırsak ve mecbur kalmadıkça dışarı çıkmazsak bizim evde kalma süremiz kısalacaktır. Bunu önemle ve her fırsatta dile getiriyorum. Evlerde oturmak sıkıcı olabilir, dışarı çıkmak istiyor olabiliriz ama eğer bir an önce normal yaşama dönmek istiyorsak açıklanan tedbirlere de sıkı sıkıya bağlı kalmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“VEFA DESTEK HATTI İLE KOORDİNELİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR”
Başkan Büyükakın “Vatandaşlarımızdan mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamalarını, herhangi bir temel ihtiyaçları olması halinde ise 112 nolu telefon numarasını aramalarını istiyoruz. Vefa destek gruplarımız aracılığıyla kendilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü destek oradan sağlanıyor. Onun haricinde ALO 153 hattımıza da aramalar geliyor. ALO 153 hattımızla vefa destek hattı beraber koordineli bir şekilde çalışıyor. Herhangi bir paniğe mahal vermeden, kuralları ihlal etmeden, tüm ihtiyaçların karşılanacağını bilerek ve bunun yanında sakin kalarak kurallara uyulmasını bir kez daha hatırlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

TÜM TEDBİRLER BİZLER İÇİN

Başkan Büyükakın “Konuyla ilgili uzmanlarımız ve bilim kurulu tarafından yapılan açıklamalar dikkatle değerlendirildiğinde önümüzdeki on günün pik noktasına yani zirve noktasına varmaya doğru giden bir hafta olduğunu söylüyorlar. Burada önemli olan konu şu geriye dönük olarak veriler değerlendiriliyor. Geriye bakılıp ileri doğru tahminler yapılıyor. Geçmişte olan temaslarımız bugünü yaratıyor. Aslında bugün, bugün ortaya çıkmadı. Geçmişte olan temaslardan dolayı ortaya çıktı. Bugün ortaya çıkacak olan temaslarımız da yarını etkileyecek. Onun için sokağa çıkma yasağının sonraki günlerdeki temasları azaltması yönünde bir tedbir olduğunu düşünüyorum. Bunu önümüzdeki günlerde çıkacak istatistiklerde de görebileceğimize inanıyorum. Tahmin ediyorum, nisanın sonuna geldiğimizde bu salgını kontrol altına alındığını hep birlikte göreceğiz. Uzmanlarımızın görüşleri de bu doğrultuda. Biz de onların görüşleri doğrultusunda tüm tedbirleri alıp belediyemizin üzerine düşen görevleri diğer kamu kurumlarıyla birlikte yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.