‘’Çözüm odaklı çalışarak vatandaşımızın duasını alıyoruz’’

Tarih: 11 Nisan, 2018
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, rehabilitasyon merkezlerimizin sahipleri ve yöneticileriyle bir araya geldi. Engelli bireylerin eğitim aldığı merkezlerin talep ve önerilerini dinleyen Başkan Karaosmanoğlu, çözüm odaklı bir yaklaşımın örneklerini bir kez daha sergiledi. Toplumsal faydası oldukça yüksek olan toplantıda rehabilitasyon merkezlerinin yöneticileriyle önemli istişareler gerçekleştiren Karaosmanoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak engelliler noktasında sorumluluğumuzun yüksek olduğu bir alanda hep birlikte hizmet ediyoruz. Yetim bir Peygamberin ümmeti olarak kimsesizleri, ihtiyaç sahiplerini ve engellileri sahiplenerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizler çözüm odaklı çalışarak vatandaşımızın duasını alıyoruz” dedi.

“HEP BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ, ÇALIŞMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ”
“14 yıldır çözüm merkezli bir anlayışla elimizden geldiğince sosyal projeler üretmeye gayret ettik, ediyoruz” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın mahcup olmadan, eğilip bükülmeden yardım aldıkları bir sistem geliştirmenin yanı sıra engelli bireylerimiz ve aileleri için de projeler üretiyoruz. Yaşam, engellerle örülü bir süreçtir. Bu vesile ile sizlerin karşılaştığı sorunlara ve taleplere karşı hızlı bir çözüm bulmak bizlerin görevidir. Sizlere hizmeti aslında engelli insanımıza yapılmış olarak görüyoruz. Aynı hedef doğrultusunda hep birlikte çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerini sarf etti.

ENGELLİ BİREYLERİN ULAŞIM SORUNLARI İÇİN DEVREYE GİRDİ
Kandıra Yenidoğan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sahibi Pakize Esra Uluce’nin organize ettiği buluşmada, ”ulunduğumuz şartlara göre hayatla mücadele ediyoruz” diyerek hep birlikte bir mücadelenin içerisinde olduklarını da vurgulayan Karaosmanoğlu, rehabilitasyon merkezlerine eğitim için gelen engelli bireylerinin ulaşımı noktasında karşılaştığı sorunların çözümü noktasında devreye girdi. Engelli bireyleri bünyelerinde bulunduran vatandaşlarımıza dönük en önemli hizmetlerden birisinin rehabilitasyon merkezleri tarafından verildiğini dile getiren Karaosmanoğlu, “Hepimizin hayatında zorlukları, acıları, yaşanmışlıkları var. Ama bunları paylaşarak çözebiliriz. Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal belediyecilik noktasında halkımızın taleplerine cevap vermek için projeler üretiyoruz” şeklinde konuştu.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ OP. DR. ŞENOL ERGÜNEY İLE GÖRÜŞTÜ
Engelli bireylerinin ve ailelerinin dinlenebileceği ve kendilerine vakit ayırabilecekleri iki ayrı merkezin Gebze ve İzmit bölgesinde inşa edeceklerini de belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu projelerin yapımı öncesi teknik arkadaşlarımız sizleri dinleyerek önerilerinizi dikkate alacaklar. Binaların ve çevresel kullanımı noktasında engelli yavrularımıza ve kardeşlerimize en kullanışlısını birlikte hayata geçireceğiz” açıklamasını yaptı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Gültekin Görüm’ün de yer aldığı ziyarette engellilerin ve ailelerinin karşılaştığı eksiklikler üzerine değerlendirmelerde yapılırken, çözüme dönük girişimler Başkan Karaosmanoğlu tarafından toplantı esnasında yapıldı. Sevinçler paylaştıkça çoğalır, hüzünlerde paylaştıkça azalır hatırlatması da yapan Başkan Karaosmanoğlu, engelli raporu alınması ve yenilenmesi hususunda karşılaşılan sorunları da Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney ile telefonda görüşerek bu konunun çözümü noktasında gayret edilmesinin önemine vurgu yaptı.

REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ’NİN DURUMU DA ELE ALINDI
Rehabilitasyon merkezlerine giderek hizmet alan ailelerin çevresiyle bütünleşmiş tesislerde engelli bireylerin aldığı eğitimleri sürdürmesi için Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı Cenan Turan’ı arayarak ağaç ve çevresel donatılar noktasında görülen eksikliklerin tamamlanması talimatını da veren Başkan Karaosmanoğlu, İzmit’te yer alan ve yılda en az bir kez rehberlik araştırma merkezi’ne gitmek zorunda kalan engellilerin ve ailelerin otopark problemi ve ulaşımda yaşadıkları sorunlar da ele alındı. Bu konuda da Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ile bir telefon görüşmesi yapan Karaosmanoğlu, mevcut binanın engellilerin daha rahat ulaşabileceği bir yere taşınması noktasında da fikir birliğine varıldı.

“BİRBİRİMİZİ SEVMEKTEN ASLA VAZGEÇMEYELİM”
Toplantıda rehabilitasyon merkezlerinden hizmet alan her vatandaşımızın, her engellimizin hayata bakışının olumlu yönde değiştiğine vurgu yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Dünyanın kalbi kocaman. Hepimizi merhametiyle sarıp sarmalayacak kadar büyük. Buradaki herkesin, dünyanın şefkatli ve aslında yaşanası bir yer olduğunu tecrübe ettiğine inanıyorum. Her ne yaşamış olursak olalım, ne engelimiz olursa olsun, Hayata tutunmaktan ve birbirimizi sevmekten asla vazgeçmeyelim. Engellilere sahip çıkıyoruz, çıkmaya da devam edeceğiz. Bu amaçla daha fazla kurumsallaşalım, ortak hareket edelim, projeler üretelim. Çünkü hayat sevince ve belli bir amaçla çalışınca güzel” diyerek sözlerini tamamladı. Rehabilitasyon Merkezi sahipleri düzenledikleri bu toplantıya katılarak yaşanan aksiliklere karşı çözüm merkezli bir anlayışla hareket etmesine yeni örnekler kattığı için Başkan Karaosmanoğlu’na teşekkür ettiler. Birliktelik yapılan istişarenin ardından sona erdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım