Büyükakın, “Benden kavurma yapılan değil bilgi içeren etkinlikler isteyin”

Tarih: 5 Mayıs, 2019
a a a

Arşiv Niteliğindedir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 11.’sini düzenlediği Kitap Fuarı’nda “Büyük Sorular” konulu söyleşi gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile gazeteci Veyis Ateş’i salonu dolduran vatandaşlar ilgiyle dinledi. Söyleşi Ateş’in Başkan Büyükakın’a sorduğu sorularla başladı. Daha sonra seyircilerin sorduğu sorulara cevap veren Başkan Büyükakın, üniversite öğrencisinden gelen kulüplere ve derneklere destekleriniz sürecek mi sorusuna, “Sıradan etkinliklere destek yerine bize gençlerimizin ufkunu açacak dünya çapında söz sahibi olacak gençleri yetiştirebileceğimiz etkinlikler lazım. Benden kavurma yapılan etkinlikler istemeyin, benden bilgi içeren etkinlikler isteyin” dedi.

YOĞUN KATILIM OLDU
11.’si düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’nın son gününde Yahya Kaptan Konferans Salonu’nda söyleşi gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile Veyis Ateş’i izleyenler arasında Başkan Büyükakın’ın eşi Doç. Dr. Figen Büyükakın, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, il ve ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş salonu doldurdu.

“BAŞKAN ADAYI GÖSTERİLDİĞİMİ 23 KASIM GÜNÜ ÖĞRENDİM”
Başkan Doç. Dr. Büyükakın’a sorduğu sorularla başlayan söyleşide Ateş, “Kocaeli’ye başkan adayı olarak seçildiğinizi ne zaman aldınız ve ne hissettiniz?” sorusunu sordu. Başkan Büyükakın buna karşılık, “Bilecik’te Valilik yaparken 23 Kasım günü Cuma Namazı’ndan sonra telefon ile arandım. Selam kelam derken istifa et belediye başkanı adayı oluyorsun dendi. Çok düşünme fırsatım olmadı ama her şey bir anda gelişti. İstifa etmem, eşyalarımı toplamam ve seçim çalışmaları arasında pek fazla düşünemedim” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZI MUTLU ETMEK İSTİYORUM”
Veysi Ateş daha sonra “Belediye başkanlığını bıraktığınız gün arkanızdan ne söylenmesini istersiniz ve başkanlık dönemiz boyunca en çok yapmak istediğiniz şey nedir?” diye sordu. Başkan Büyükakın soruya karşılık, “Kocaeli’yi insanların mutlu olduğu şehir yapmak istiyorum. Toplu taşımayı, gençleri, turizmi ve geleceğimizi önemsiyorum. Kocaeli’mizin meselelerini parça parça düşünmek yerine tümüyle önemsemek ve vatandaşlarımızı mutlu etmek istiyorum” diye konuştu.

“ALLAH RAZI OLSUN DESİNLER YETER”
Veyis Ateş’in “Peki, başkanlığı bıraktığınızda kadınların arkanızdan ne demesini istersiniz?” sorusuna cevap veren Başkan Büyükakın, “Kadınların ekonomik açıdan kendilerini geliştirmeleri ve toplum içindeki saygınlıklarını artırmak için çalışmalar yapmak istiyoruz. Biz işimizi iyi yapalım, onlar da sadece Allah Razı olsun desinler yeter” şeklinde konuştu.

ATEŞ, “KOCAELİ KİTAP FUARI’NDA PARTİ GÖZETMEKSİZİN YAZARLAR SEÇİLİYOR”
“Kocaeli Kitap Fuarı’nda o partili bu partili denmeden yazarların seçilmesi ve burada konuşmacı olarak çıkması çok farklı ve renkli bir olay. Gerçekten gurur verici bir Kitap Fuarı her sene Kocaeli’de yaşanıyor diyerek” sorularına devam eden Ateş’in bir diğer sorusu olan "İstanbul’a yakın bir şehir olarak İstanbul seçimleri iptal edilmeli mi i edilmemeli mi?” sorusuna ise Başkan Büyükakın, “Yetki YSK’dadır. Bundan dolayı susmayı ve YSK’nın uygun gördüğü kararı bekliyorum” diye konuştu.

“TOPLU TAŞIMADA YENİ AKTARMA SİSTEMİ GELECEK”
Daha sonra seyirci sorularına geçilen söyleşide bir seyirci, “Toplu taşımada yaşadığımız bazı sorunlar var ve bunu düzeltmek için neler yapılacak?” sorusunu sordu. Başkan Büyükakın, “Toplu taşım konusuyla ilgili 10 yıldır çalışıyorum. Burada eskiden 44 belde belediyesi vardı ve onların kooperatiflere verdiği haklar var. Bu haklar sebebiyle kooperatiflere istediğiniz yasal değişlikleri yaptıramıyorsunuz. Büyükşehir Belediyesi olarak önemli çalışmalar yaptık. Bizler baya bir mesafe aldık bu konuda ve kesinlikle somut adımlar atacağız. Ayrıca aktarma konusunda da çalışmalarımız var güzel haberleri sizler de alacaksınız” ifadelerini kullandı.

“GUİNNESS REKORLAR KİTABI’NA GİREBİLİRİZ”
Üniversiteli bir gencin “Endüstri 4.0 ışığında yapmaya çalıştığımız robot yapımımıza etkinliklerinizle desteğiniz sürecek mi?” sorusuna da cevap veren Başkan Büyükakın, “Şehrimiz için seçim zamanında verdiğimiz sözlerin içinde 12 ay boyunca küresel ve ulusal etkinlikler yapmak istediğimi söylemiştim. Eğer başarmak istersek ki bunu istiyoruz kesinlikle, 12 aylık bir etkinlik ile ‘’Guinness Rekorlar Kitabına’’ bile girebiliriz” diye belirtti.

“ETKİNLİKLERİMİZİN FORMATI DEĞİŞMELİ”
Bir diğer üniversite öğrencisinin “Üniversite kulüplerine ve derneklere ne gibi desteğiniz olacak?” sorusuna da yanıt veren Başkan Büyükakın şu sözlere yer verdi; “Bu zamana kadar olan bütün destekler devam ediyor ama artık bu etkinliklerinde formatı değişmeli. Sıradan etkinliklere destek yerine bize gençlerimizin ufkunu açacak, global dünyada söz sahibi olacak gençleri yetiştirebileceğimiz etkinlikler lazım. Benden kavurma yapılan etkinlikler istemeyin, benden bilgi içeren etkinlikler isteyin” dedi.