Başkan Büyükakın; ''Rehavete kapılmamalıyız''

Tarih: 16 Nisan, 2020
a a a

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Covid-19 salgınıyla alakalı açıklamalarda bulundu. Vatandaşlara sağduyu çağrısında bulunan Başkan Büyükakın; “Rehavete kapılmayın, sosyal mesafelerinize dikkat edin” dedi.

“SAĞLIK ALANINDA İYİYİZ”
Hastane ve sağlık personeli kapasitesinin yeterli olduğunu ifade eden Başkan Büyükakın; “Gelişim trendi bizim sağlık alanında ki kapasitemizin yetersizliğine ilişkin olumsuz bir sinyal vermiyor. Eğer biz sosyal mesafemizi korumaya devam eder, bir gevşeme veya rehavet olmazsa hastane kapasitesini aşan bir vakayla karşı karşıya kalmayız” açıklamasında bulundu.

ERKEN HAREKETE GEÇTİK
Test sayısının artmasına rağmen vaka sayısında fazla bir artış olmadığını ifade eden Başkan Büyükakın, “Elimizde ki verilerle bulaşmada bir yavaşlama var. Türkiye’nin diğer ülkelerle kıyaslandığında daha kontrollü gittiğini gösteriyor. Mesela Amerika’da bir günde binin üzerinde insan vefat etti. Nüfusu bizim yaklaşık dört katımız. Amerika’da vakalar bizden sonra başladı. Bugünkü kayıp orada binin üzerinde, bizde ise yüz on beş. Demek ki Amerika’da orantısal olarak bizden geri gidiyor. Türkiye bu işi başından beri diğer ülkelere kıyasla daha erken zamanda harekete geçerek kontrol etmeye başladı” ifadelerini kullandı.

“HİJYENE VE MASKE TAKIMINA DİKKAT EDECEĞİZ”
Sağlık Bakanlığı test sayılarını artırdığını da belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın; “Sosyal mesafeyi korumak ve ayarlamamız lazım. Bu zamanda Hijyen ve maske takımına dikkat edeceğiz. Maske takılması bu virüsün yayılımını engellemede çok önemli bir etken. Dolayısıyla uzunca bir süre maske takmakta fayda var” şeklide konuştu.

KAMU KURUMLARIYLA UYUMLU ÇALIŞIYORUZ
Kocaeli’nde kamu kurum ve kuruluşlarıyla çok iyi bir uyumun olduğunu da söyleyen Başkan Büyükakın; “Kocaeli Valiliği ile bizim aramızdaki temas, Türkiye’de vakaların yaşanmadığı dönemden itibaren var. Biz sürekli sayın valimizle görüşüyoruz. Pandemi kurulu toplantılarına katılıyoruz. Birlikte tedbirler alıyor, iş birliği yapıyoruz. Ekonomik kaynakların sağlanması durumunda Büyükşehir belediyesi olarak kaynaklarımızı seferber ettik. İlk günden itibaren ilçe belediyelerimizin başkan yardımcıları, genel sekreter yardımcımızın başkanlığında Kriz masası oluşturduk. Kocaeli’nde yüksek düzeyli bir koordinasyon var” vurgusu yaptı.

GELECEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Süreci yakından takip ettiğini ifade eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Türkiye’deki rakamlara bakıyoruz. Ben bu rakamların yanı sıra diğer ülkelerde ki rakamlara da bakıyorum. Bu rakamlarla Eylül ayında ne olacağına dair tespitlerde bulunuyorum. İkinci dalganın riskinden bahsediliyor değil mi? Bu riskin ne kadar gerçek olduğunu, diğer ülkelerde bu riskin hangi ölçüde yaşandığını, tekrar salgınların ortaya çıkıp çıkmadığını, ne yapıldığında nasıl sonuçlarla karşılandığını izliyorum. Sadece bugünde yaşarsam, iki ve üç ay sonra ne olacağını düşünmezsem bu kenti nasıl yöneteceğiz. Büyükşehir belediyesi bütün bunları hesap etmek zorunda. Bu salgının sonsuza kadar süreceğini zannetmiyorum” dedi.