Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü

0262 321 56 35

mustafacevher@kocaeli.bel.tr

Büyükşehir tarihe yönlendiriyor

Tarih: 28 Ağustos, 2011
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi ve turistik mekânlarına vatandaşların kolayca ulaşabilmeleri için kavşak noktaları ve otoyollara yönlendirme tabelaları yerleştiriyor. Tabelalar Roma dönemine ait Yazlık Ilıcası, kentin fetih simgesi olan Orhan Camii, 16. Yüzyıl mimarisinin önemli yapılarından Kazıklı Kervansaray gibi tarih mekânlarına yerleştiriliyor.

TABELALAR YERLEŞTİRİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekânlar Şube Müdürlüğü, Kocaeli’deki tarihsel ve kültürel mirasın tanıtımı ile ilgi önemli faaliyetler yürütüyor. Geçmişi yansıtan bu tarihi mirasların Kocaelililer ve turist grupları tarafından daha kolay ziyaret edilmesi için de yeni bir çalışma başlatıldı. Bu mekânlara ulaşımı daha rahat sağlamak için kavşak noktaları başta olmak üzere tarihi yerlere giden yollara tabelalar yerleştirildi.

KOCAELİ’DE İLK TURİZM TABELALARI

Kocaeli’de ilk defa yapılan turizm tabelaları Gölcük’te bulunan Yazlık Ilıcası, Kazıklı Kervansaray, İzmit Merkez’de yer alan Süleyman Paşa Hamamı, Sırrı Paşa Konağı, Orhan Cami, Saatçi Ali Efendi Konağı, Alaca Mescit gibi önemli tarihi ve turistik mekânlarına yerleştirildi. Kocaeli’de Standartlara uygun yerleştirilen turizm yönlendirme tabelaları ile vatandaşlar başka yola sapmadan kolayca gideceği yere ulaşması amaçlanıyor. Tabelalar ayrıca tarihi mekânların tanınması açısından da önemli bir görev yapacak.

RESTORE ÇALIŞMALARI

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi kentim tarihi miraslarını gün yüzüne çıkarmak için restorasyon çalışmalarını tüm hızı ile sürdürüyor. Daha önce Portakal Hafız Mescidi, Yağhane, Karatepe Macar Çeşmeleri, Ese Dede Türbesi ve Saat Kulesi gibi tarihi mekânları restore eden Büyükşehir, Sırrı Paşa Konağı, Süleyman Paşa Hamamı, Tavşancıl Çarşı Cami, Sultan Orhan Mahallesi Gebze tarihi evi gibi kültür miraslarındaki çalışmalar ise devam ediyor.