Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü

0262 321 56 35

mustafacevher@kocaeli.bel.tr

Deprem şehitleri 12. yılında dualarla anıldı

Tarih: 17 Ağustos, 2011
a a a

17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler dualarla anıldı. Depremin 12. yılında Fuar Alanı’nda düzenlenen programa Kocaelililer yoğun ilgi gösterdi.

DEPREM ŞEHİTLERİNE DUALAR OKUNDU

Deprem gerçeğinin göz önüne serildiği programda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 12 yılda depremden korunma adına yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Depremde hayatını kaybedenler için de dualar ve Kuran-ı Kerim okundu.

ÇOCUKLARIMIZI BİLİNÇLİ YETİŞTİRMELİYİZ

Programda bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, depremde can verenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, “Yaşanan deprem felaketinden ders çıkartılması gerekiyordu. Büyükşehir olarak bu konuda çok önemli dersler çıkardık. Yaşadığımız mekânları artık plânlı, programlı bir şekilde hazırlıyoruz” dedi.

UYDU TAKİP SİSTEMİ KURULDU

17 Ağustos Depremi’nin çarpık kentleşmeye, plansızlığa, duyarsızlığa, denetimsizliğe vurulmuş bir darbe olduğunu söyleyen Başkan Vekili Özak, “Öncelikle ‘KUTAS’ adını verdiğimiz uydu takip sistemini hayata geçirdik. Kocaeli’nin hangi köşesinde olursa olsun, kaçak bir yapılaşmaya müsaade etmiyoruz! Kentsel Dönüşüm ile şehri yeniden yapılandırdık. İtfaiye aracının dahi giremediği dar ve yokuş sokakların yerine, şehrin kuzey-güney arterini bağlayan Umuttepe Yolu’nu açtık. Fay hattına paralel olarak doğu-batı istikametinde gelişen İzmit’i kuzey-güney istikametine yönlendirdik” diye konuştu.

KOCAELİ’NE 20 BİN KONUT

TOKİ ve Kent Konut tarafından Kocaeli’ne, 20 bin plânlı, güvenli ve modern konut kazandırdıklarını belirten Özak, “Böylece hem yeni yerleşim alanları açtık hem de binlerce aileye güvenli barınma imkânı sağladık. Ayrıca, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi İşbirliği İle Kocaeli İçin Zemin Sınıflaması Ve Sismik Tehlike Değerlendirme Projesini hayata geçirdik.

YER HAREKETLERİ TAKİP EDİLİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Fay Etkinliği Araştırma Projesi çalışmalarını sürdürüyoruz. Sayısal olarak autocad (OTOKET) ortamında Maden Tetkik Arama (MTA) kaynak alınarak hazırlanan fay haritası dikkate alıyoruz. Deprem Tehlikesine Yönelik İvme Ölçer Cihaz Konuşlandırma ve Sismolojik İzleme Merkezi Projesini hayata geçirdik. Merkezi Sismik Ağa Bağlanma ve Yerel Sismik Aktivite İzleme Projesi ile Ulusal Sismik Ağa bölgesel olarak bağlanılarak bölgemizdeki depremler, potansiyel alanlardaki hareketler merkezi bir sistemden takip edilebilme çalışmaları gerçekleştirildi.

EĞİTİM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Merkezi Afet Bilgi Sistemi Projesi ile afet bilgi sistemi deprem alt merkezine yönelik kentsel acil müdahale ağları oluşturuyoruz. Eğitim ve Bilgilendirme Projesi, deprem hasarlarının azaltılması ve önlenmesine yönelik çeşitli eğitim çalışmalarını bütün Kocaeli çapında düzenliyoruz. Paneller, konferanslar ile okullarımızda deprem amaçlı eğitici broşürler ve konferanslar tertipliyoruz.

BÜYÜKŞEHİR OLARAK HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ

Deprem Eğitim CD’si ile İlköğretim okullarında eğitim amaçlı olarak deprem sırasında neler yapılması gerektiği, depremin oluşumu, 17 Ağustos depreminde meydana gelen hasarlar, deprem sırasında alınacak tedbirleri anlatıyoruz. Bu kaynakları ilköğretim öğrencileri ve halkımıza ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Yerel deprem kayıt ağı sismolojik izleme merkezinin açılışını yaptık. Böylece, Zemin Deprem Şube Müdürlüğümüz, kentte meydana gelebilecek en ufak bir sarsıntıyı kaydedip, kontrol edebiliyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü tedbiri alıyoruz. Ancak herkesin kendisinin de alması gereken bir kısım önlemler olduğu unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise deprem konusunda bilinçlendirici çalışmalar yaptıklarını söyledi. Kısa bir sohbet yapan ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu, yaptığı duada “Bu mübarek Ramazanı şerif-i gecesinde 17 Ağustos Depreminde Rahmeti Rahmana kavuşmuş bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve hürmetle anıyoruz” diye konuştu.

GECE YARISINA KADAR SÜRDÜ

Fuar Alanı’ndaki Güneş Sahnesi’nde yapılan program saat 21.30’da başlayarak gece yarısına kadar sürdü. Deprem Şehitleri için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayacak olan program protokol konuşmalarıyla sürdü. Dünya Güzel Kuran Okuma Birincisi Remzi Er’in Kuran tilavetinin ardından ünlü sunucu ve programcı Sırrı Er okunan Kuran’ın mealini okudu.

KURAN ZİYAFETİ VE SEMA GÖSTERİSİ

Şiir dinletisiyle devam eden program ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu’nun sohbetiyle sürdü. Galata Mevlevi Topluluğu’nun sema gösterisinin yer aldığı programda Bünyamin Topçuoğlu, Hikmet Akça ve Adem Akbaş Kuran-ı Kerim tilavetiyle gönüllere hitap etti.