Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü

0262 321 56 35

mustafacevher@kocaeli.bel.tr

Deprem eğitim merkezi açılıyor

Tarih: 3 Ağustos, 2011
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediye Seka Lojmanı olarak bilinen evlerden birini Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi olarak hayata geçiriyor. Önümüzdeki günlerde açılışının planlandığı merkezde depremin birebir yaşatılacağı simülasyon platformu ve deprem inceleme merkezi yer alıyor. Merkez, ayrıca engelli yurttaşlarımızın binayı rahatça kullanımına elverecek biçimde oluşturuluyor.

DEPREM BİLİNCİNİ ARTIRACAK

17 Ağustos Marmara Depremi, Kocaeli’ye en acı günleri yaşatıp büyük yıkıma uğratmıştı. Büyükşehir Belediyesi kentte bu tarz acıların yaşanmaması ve deprem bilincinin artırılması amacı ile yine önemli bir çalışmayı vatandaşların hizmetine sundu. Eskiden Seka Lojmanı olarak kullanılan bina revize edilerek Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi olarak hayata geçiriliyor.

DEPREMİ BİREBİR YAŞAYACAKLAR

215 metrekarelik alana sahip merkezde depremin birebir yaşanacağı simülasyon platformu yer alıyor. Öğrencilere yönelik deprem eğitimi verilecek platform 3 bileşenli olarak depremi yansıtması yönü ile dikkat çekiyor. Doğu-batı, kuzey-güney ve düşey olarak deprem hareketlerinin oluşturulduğu platform 25 kişiye eğitim verilecek şekilde hazırlanmış. Ev ortamındaki bir mekan şeklinde hazırlanan simülasyon platformu Kocaeli, Düzce, İstanbul gibi bir çok depremi birebir yansıtabiliyor.

SİSMOLOJİ VE DEPREM EĞİTİM ŞEFLİĞİ

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğüne bağlı olarak çalışacak 2 katlı merkezde ayrıca Sismoloji ve Deprem Eğitim Şefliği hizmet verecek. Şeflik depremlerin yerleşim alanlarına etkisini, deprem titreşimlerinin yer küreyi ve katmanları nasıl etkilediğini, ilimizin deprem tehlike ve riskini belirlemek amacıyla hizmet verecek.

DEPREM YÜKÜ ÖLÇÜLECEK

Depremin meydana getirdiği yatay ve düşey kuvvetleri ve etkisini ortaya çıkaracak merkez gerekli ölçüm teknikleri ve cihazlarını bünyesinde barındıracak. Merkez bu yönü ile Kocaeli’nin deprem risk haritalarını ortaya çıkaracak. Şu anda 13 deprem istasyonunun takip edileceği merkezde önümüzdeki günlerde açılması planlanan 4 istasyon ile daha da geniş bir yelpazeye sahip olacak.

ENGELLİ VATANDAŞLAR UNUTULMADI

Öte yandan binada sergi salonu, sahne, antre, giriş holü ve veri işlem odası yer alıyor. Engelli yurttaşlarımızın binayı rahatça kullanımına elverecek biçimde oluşturuldu.