Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü

0262 321 56 35

mustafacevher@kocaeli.bel.tr

Öğrencilere deprem eğitimi

Tarih: 5 Mart, 2011
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 1-7 Mart Deprem Haftası’nda deprem bilincini artırmaya yönelik eğitimlerini sürdürdü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından Kandıra Kocakaymaz Yunus Emre İlköğretim Okulu ile İzmit Endüstri Meslek Lisesi örgencilerine deprem eğitimi verildi.

UYGULAMALI EĞİTİM

Eğitimlerde deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında nasıl davranılması gerektiği, neler yapılacağı uygulamalı olarak anlatıldı. Eğitimlerin sonunda öğrencilere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Kocaeli iline ait sismik risk haritalarının da bulunduğu ‘Deprem Eğitimi ve Teknik Bilgiler’ kitapçığı ücretsiz olarak dağıtıldı. Eğitim sonunda öğrencilerin sorularına eğitimi veren Jeoloji Mühendisi Musa Zengince, jeofizik Mühendisi Saliha Aydın ve Jeofizik Mühendisi Mehmet Sancılı tarafından cevap verildi.

EĞİTİMLER SÜRECEK

Öte yandan eğitimlerin sadece Deprem Haftası ile sınırlı kalmayıp okulların açık olduğu süre boyunca devam edeceği bildirildi. Geçtiğimiz yıllarda da Kocaeli genelinde birçok okulda gerek deprem konulu tiyatro ile eğitimler gerçekleştirilmişti.