Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Hayat kurtarıcılar eğitime başladı

Tarih: 26 Mart, 2015
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde cankurtaranlık hizmeti veren Kocaeli Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM) 2015 yılı çalışmalarına başladı. Kocaeli’deki sahillerde boğulma vakalarına müdahale ederek olumsuz vakaların önüne geçen KOSKEM çalışmalarına ilk olarak gönüllü Büyükşehir Personeli eğitimi ile başladı. Eğitimlerde kondisyon ve cankurtaranlık çalışmaları yapılıyor.

HAFTADA 2 GÜN EĞİTİM ALIYORLAR

Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelindeki sahillerde yaşanabilecek boğulma vakalarını önlemek amacı ile hayata geçirdiği KOSKEM, bu sene de sahillerde hayat kurtaracak personeline eğitimler vermeye sezon açılmadan başladı. Geçen sene Büyükşehir Belediyesi’nin görev yaptığı alanlarda hiçbir boğulmanın yaşanmadığı çalışmalar kapsamında Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü Yüzme Havuzu’nda haftada 2 gün, 2’şer saat olmak üzere başta kondisyon ve cankurtaranlık eğitimi veriliyor.

SAHİLLERDE GÖNÜLLÜ CANKURTARANLIK

Çalışmalar kapsamında il genelindeki kamu ve sivil toplum örgütlerine katılım davetiyeleri gönderildi. 2015 yılı için KOSKEM çalışmalarına katkıda bulunacak kamu ve sivil toplum kuruluşları ile ilk toplantı yapıldı. Yapılan toplantıda çalışma yapılacak sahiller belirlenerek görev dağılımı yapıldı.

3 BİN 464 KİŞİ KURTARILDI

2005 yılından bu yana Kocaeli sahillerinde cankurtaranlık hizmeti veren Kocaeli Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM), 2008 yılına kadar sadece bir bölgede hizmet verirken, 2009 yılından itibaren haftanın yedi günü Kandıra- Cebeci, Kumcağız, Seyrek, Sarısu, Bağırganlı; Karamürsel- Altınkemer ve Darıca Bayramoğlu halk plajlarında göre yapmaya başladı. KOSKEM, 2014 yılına kadar toplam 3 bin 464 boğulma vakasına müdahale etti.

ÇALIŞMALARA KATILAN KAMU KURULUŞLARI VE STK’LAR

2015 yılı KOSKEM çalışmalarına katkı sağlayan kamu ve sivil toplum örgütleri ise şunlar;

  • Kocaeli İtfaiye Dairesi Başkanlığı,
  • Kocaeli Zabıta Dairesi Başkanlığı Güvenlik Şube Müdürlüğü,
  • Kocaeli Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı,
  • Kocaeli Valiliği İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü,
  • AKUT Arma Kurtarma Derneği Kocaeli Şubesi,
  • MAGDER (Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği) Kocaeli Şubesi,
  • Deniz Yıldızları Spor Kulübü Derneği,
  • Gönüllü İtfaiyeciler

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım