Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

10 Ayda 4 Bin 755 işyeri denetlendi

Tarih: 7 Aralık, 2014
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü, Zabıta Daire Başkanlığı İhtisas Zabıta Şube Müdürlüğü iş yeri denetimlerine devam ediyor. İlçe Tarım Müdürlükleri ve İlçe Belediyelerin Zabıta ekipleriyle ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında Bu yıl 4 bin 755 işyerinin denetimini yaptı.

120 KG TAVUK ETİ İMHA EDİLDİ

Denetimler sırasında iki ayrı firmada uygulanan işlemler sırasında son tüketim tarihi geçtiği tespit edilen 120 kg tavuk eti ile 25 kg kırmızı ete el konularak imha edildi.Son Kullanma tarihi geçmiş ürünleri sattığı tespit edilen işyerleri hakkında yasal işlem uygulandı.

UYGUN KOŞULLARDA MUHAFAZA EDİLMELİ

Yetkililer gıda maddelerinin muhafaza koşullarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Taze gelen ürünlerin 0 ile 4 derece arasında donuk ürünlerin ise -18 derecede muhafaze edilmesinin gerektiği bildiriliyor.İşyerlerinde kullanılan ürünlerin etiket bilgilerinin tam olması konusuna dikkat çeken yetkililer ,gıda ürünlerinin son kullanma tarihine kadar tüketilmesi ve uygun koşullarda muhafaza edilmesinin altını çiziyor.

İŞYERİ SAHİPLERİ MAL ALIRKEN DİKKAT ETMELİ

Yetklililer işyeri sahiplerini de uyarıyorlar.İş yeri sahipler aldıkları ürünlerin muhafaza koşullarına uygun ortamların işyerinde olup olmadıgında dikkat ederek ürün almaları gerektiğinin altı çiziliyor.Son Tüketim tarihlerinin iş yeri sahibi tarafından da denetlenmesi gerektiğini belirten yetkililer,işyerinde satış kapasitesinden fazla mal alınarak stoklanmasının esnaf ve tüketicinin yanı sıra milli ekonomiye de zarar verdiğini belirtti.

İHBAR VE ŞİKAYETLER İÇİN

Denetim ekipleri yapılan denetimlerin halk sağlığını koruma, esnafı bilinçlendirme, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, mevcut işyeri standartlarının iyileştirilmesi konusunda büyük önem taşıdığını belirtti. Yetkililer, tüketicinin yediğine içtiğine dikkat ederek gördüğü olumsuzlukları da ilgi birimlere Alo Gıda 174 ya da Alo Zabıta 153 ve ya 444 11 41 çözüm masası kanalıyla bildirmeleri konusunda duyarlı davranmalarını istedi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım