Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Büyükşehir terminalleri denetliyor

Tarih: 29 Nisan, 2013
a a a
Büyükşehir terminalleri denetliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit, Karamürsel ve Gölcük Şehirlerarası Otobüs terminallerinde gıda denetimlerine önem gösteriyor. Otobüs Terminallerinde faaliyet gösteren lokanta, büfe, kahvehane, fast food gibi işyerleri ile yazıhanelerini denetleyen ekipler vatandaşlara güvenli gıda tüketmelerini sağladı.

ORTAKLAŞA DENETİM

Büyükşehir Belediyesi kent içinde vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşabilmeleri için gıda denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü şehirlerarası yolculuk yapan vatandaşların yemek ve alışveriş yaptığı Otobüs Terminallerinin denetimleri de ihmal edilmiyor. Denetimler Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Şube Müdürlüğü ve Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanlığı Terminaller Müdürlüğüne bağlı Terminal Zabıta Amirliği denetim ekipleri ile birlikte yapılıyor.

TEKNİK VE HİJYENİK

İzmit, Karamürsel ve Gölcük Şehirlerarası Otobüs Terminallerinde faaliyet gösteren lokanta, büfe, kahvehane, fast food v.b. işyerleri ile yazıhanelerinde yapılan denetimlerde işyerlerinin teknik ve hijyenik koşullarına dikkat edildi. Satışa sunulan gıda maddelerinin son tüketim tarihleri, üretim ve ithalat izinleri, izlenebilirlikleri, saklama ve muhafaza koşulları incelendi. Gerek terminal çalışanlarının gerekse terminallerde kısa süre zaman geçiren yolcular tarafından Terminal Zabıta Amirliğine ulaştırılan şikâyetler de değerlendirilerek terminal esnafının hizmet kalitesinin arttırılması amaçlandı.

ŞİKÂYETLER ELE ALINDI

Denetimlerde genellikle terminal içerisinde lokanta ve fast food işletmelerinin yemek kokularından şikâyet eden diğer esnaf, çalışanlar ve yolcuların şikâyetleri değerlendirildi. Terminal içerisinde oluşan kötü kokuların lokanta ve fast food işletmelerinin pişirme faaliyetleri konularında bilgilendirmeler yapıldı. İşyeri sahiplerinin havalandırma sistemlerini gerektiği gibi kullanmaları, havalandırma sistemlerinin olmadığı alanlarda pişirme faaliyetlerinin yapılmaması, döner tezgâhlarının işyeri içerisinde davlumbaz havalandırma sistemlerinin altında kurulması istendi. Tespit edilen eksiklerin giderilmesi konusunda uyarılar verilirken, eksiklerini tamamlamayanlar hakkında ceza-i müeyyideler uygulanacak.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım