Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Fiyat etiketleri aldatmayacak

Tarih: 15 Ekim, 2012
a a a
Fiyat etiketleri aldatmayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna yönelik olarak Kocaeli’deki alışveriş merkezlerinde fiyat etiketi denetimleri uyguluyor. Etiketlerin kolayca okunabilmesi, yanıltıcı olmaması, üretim yeri gibi ayrıcı özelliklerinin bulunması gibi hususlara dikkat edilen denetimlerde işyeri sahiplerine bilgilendirmelerde bulunuluyor.

ETİKET-KASA FİYATI FARKI

Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelindeki sürdürdüğü denetimler Outlet Center’da devam etti. İzmit Belediyesi Zabıta ekipleri ile ortaklaşa sürdürülen denetimlerde işyerlerindeki fiyat etiketleri titizlikle incelendi. Alışveriş merkezlerindeki gerçekleşen denetimlerde etiket, fiyat ve tarife listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına dikkat edildi.

KOLAY OKUNMASI GEREK

Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının üzerine kolaylıkla görülebilir, okunabilir şekilde etiket konulmasının gerektiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Tüketici Hakları Zabıta Amirliği ekipleri bunlara uyulmaması halinde cezai işlem uygulayabileceklerini hatırlattı. Zabıta ekipleri fiyatı Bakanlar Kurulu, kamu kurum ve kuruluşları veya kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları tarafından belirlenen mal veya hizmetlerin, belirlenen bu fiyatın üzerinde bir fiyatla satışa sunulmasının yasak olduğunu açıkladı.

ALO 153 VE ALO 175

İşyeri sahiplerine bu konuda bilgilendirme yapan ekipler vatandaşlara da çağrıda bulundu. Büyükşehir Zabıta ekipleri etiket, fiyat ve tarife listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda ALO 153 Zabıta, ALO 175 Tüketici hatlarına aramalarının yeterli olacağını söyledi. Ekipler ayrıca bu tarz şikayetlerde en yakın İlçe Zabıta Müdürlüklerinden yardım istenile bilineceğini aktardı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım