Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Bir ayda yarım ton gıda imha edildi

Tarih: 12 Ağustos, 2012
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Temmuz ayı içerisinde 472 işyerini denetime tabi tuttu. Denetim ekipleri sağlıksız olan 19 kilo sıvı ve 524 katı gıdaya el koyarak imha etti. Vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşmaları için denetimlerini titizlikle devam ettiren ekipler tüketicilere ve esnafa bilgilendirmelerde de bulundu.

472 İŞYERİ DENETLENDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü ile İlgili İlçe Belediyelerinin de desteğini alarak denetim çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Vatandaşların sağlıklı ve rahat bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlamak için yürütülen denetimler temmuz ayında da devam etti. Temmuz ayında denetim ekipleri 472 işyerinin denetimini yaptı. Ekipler amaçlarının daha sağlıklı ve daha bir bilinçli toplum olunmasını hedeflediklerini söyledi.

YARIM TON SAĞLIKSIZ GIDA İMHA EDİLDİ

Denetimler büfe, bakkal, market, kasap, lokanta, yemek fabrikası, kafeterya ve çay ocakları ile toptancıların yanı sıra üretim, imalat, işleme, paketleme yapılan işletmelerde gerçekleştirildi. Bu denetimlerde 19 kg katı gıda maddesi ile 524 kg olmak üzere toplam yarım ton gıda maddesine el konuldu. Son tüketim tarihi geçmiş, üretim izni olmayan, etiket bilgileri tam olmayan, saklama ve muhafaza koşulları uygun olmadığı için bozulmuş gıda maddeleri imha edildi.

CEZAİ İŞLEM UYGULANIYOR

Yapılan denetimlere rağmen hala sağlığa uygunsuz koşullarda üretim yapan işletme sahiplerine ilk önce uyarıda bulunuluyor. Hala aynı şartlarda üretim yapılıyorsa bu işletmelere cezai işlem uygulanıyor. Ekipler işyeri, personel, alet ekipmanda genel temizlik ve hijyen ile işyerlerinde kullanılan ya da satışa sunulan gıda maddelerinin gıda güvenliği, çalışanların sağlık muayeneleri, zararlı mücadelesi gibi konularda titiz incelemeler yaptı.

İHBAR VE ŞİKÂYETLER DEĞERLENDİRİLİYOR

Ekipler tüketicilerin alışveriş yaparken gıda maddelerinin son tüketim tarihleri ile muhafaza koşullarına dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti. İşyerlerinde gördüğü gıda ve hijyenle ilgili her türlü olumsuzlukları ALO ZABITA 153 veya ALO GIDA 174 ihbar ve şikâyet hatlarına bildirmelerinin önemi vurgulandı. Tüketiciler ekiplere bu uyarılardan sonra daha dikkatli davranacaklarını ve uyarıları dikkate alacaklarını belirtti.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım