Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Engelli rolü yapan dilenciye ceza

Tarih: 29 Mayıs, 2012
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bedensel ve zihinsel engelli gibi görünüp dilencilik yapanlara müdahale ediyor. Şehirlerarası otogar girişinde kendisini engelli gibi göstererek araçlardan para dilenen vatandaşı kıskıvrak yakaladı. Daha önce de aynı sömürüyü yaptığı anlaşılan sahte engelliye idari yaptırım cezası uygulandı.

DUYGU SÖMÜRÜSÜ

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı İhtisas Şube Müdürlüğü engelli rolü yaparak insanlardan para dilenen bir vatandaşa müdahale etti. Adeta usta oyuncular gibi rol yaparak vatandaşların duygu ve paralarını sömüren vatandaşın herhangi bir rahatsızlığı olmadığı belirlendi. Daha önce de aynı vatandaşa gerekli uyarılar yapılmış olmasına rağmen vatandaşın bunu tekrar etmesi sonucunda, kendisine 5326 sayılı kabahatlar kanununa göre idari yaptırım cezası uygulandı.

TOPLUMA KAZANDIRILIYOR

Büyükşehir Zabıta ekipleri duygu sömürüsü yapan vatandaşlarla karşılaştıklarında öncelikle mağduriyet durumuna bakıyor. Mağdur durumdaki vatandaşların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Kaymakamlıklara bağlı İl Sosyal Hizmetlere ulaştırılması sağlanıyor. Bu şekilde vatandaşın sosyal hizmetlerden yararlanması sağlanarak topluma kazandırılması amaçlanıyor. Bu çalışmalara rağmen yardım alıp tekrar aynı hatayı yapan vatandaşlara ise Büyükşehir Zabıta ekipleri tarafından idari yaptırım cezası gibi gerekli müdahaleler uygulanıyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım