Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Fiyat etiketine dikkat!

Tarih: 17 Mart, 2012
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tüketicinin korunması hakkındaki kanunun, ‘Fiyat Etiketi’ başlıklı 12.maddesi (perakende satışa arz edilen malların ve hizmetlerin fiyat etiketi konulması) ile ilgili olarak Kartepe Fevziye Tezcan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine seminer verdi. Bu eğitimle öğrencilerin bilgilenme haklarını kullanarak aldatılmadan alışveriş yapmaları için önemli bilgiler verildi.

FEVZİYE TEZCAN LİSESİ’NDE

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Tüketici Kanununun uygulanması ve geliştirilmesini sağlamak amacı ile vatandaşlara seminerler veriyor. Öğrenci, ev hanımı, esnaf gibi tüketicilere verilen seminerlerde Tüketici Kanununda kendilerine verilen hakları ve sorunlarının nasıl çözebilecekleri öğretiliyor. Bu kapsamda Kartepe Fevziye Tezcan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine seminer verildi.

FİYAT ETİKETİNE DİKKAT

Fevziye Tezcan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleşen eğitimde öğrencilere ayrıntılı olarak bilgiler verildi. Zabıta Daire Başkanlığı personeli tarafından verilen eğitimde Perakende satışa arz edilen malların, ambalajlarının veya kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir, okunabilir şekilde o malla ilgili tüm bilgilerin olduğu etiketin konulması gerektiği anlatıldı. Tüm vergiler dâhil fiyat, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren bu etiketin konulması mümkün olmayan hallerde ise aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılmasının zorunlu olduğu aktarıldı.

KANUN TÜKETİCİYİ KORUYOR

Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı personeli seminerlerde “Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listelerin de birinci fıkraya göre düzenlenerek asıldığını aktararak” Etiket, fiyat ve tarife listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat üzerinden satış yapılır. Fiyatı; Bakanlar Kurulu, kamu kurum ve kuruluşları veya kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları tarafından belirlenen mal veya hizmetlerin, belirlenen bu fiyatın üzerinde bir fiyatla satışa sunulması yasaktır” şeklinde bilgileri öğrencilere aktardı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım