Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Bir yılda 5 bin işyeri denetlendi

Tarih: 13 Ocak, 2012
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşabilmeleri için 2011 yılında yaklaşık 5 bin işyerini denetledi. Hijyen, teknik şartlar, sergileme ve saklama koşulları gibi birçok konuda işyerlerini denetleyen ekipler hem gerekli uyarılarda bulundu hem de uygunsuz gıdaları imha etti.

TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜLDÜ

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kocaeli İl ve İlçe Müdürlükleri ile ortaklaşa sürdürdükleri gıda denetimlerini 2011 yılında da sürdürdü. Vatandaşların gönül rahatlığı ile alışveriş yapmalarını sağlamak ve işyerlerine yeni düzenlemeler hakkında bilgiler vermek için titizlikle yapılan çalışmalarda geçtiğimiz sene 5 bin işyeri denetlendi.

DOLAP SICAKLIĞINA KADAR

Büyükşehir ekipleri denetimler sırasında soğutucu dolap sıcaklık derecelerinin ölçülmesine kadar titiz incelemeler yaptı. Ekipler esnafların soğutucu dolap temizlik, bakım ve sıcaklık derecelerine dikkat etmeleri, gıda maddelerinin muhafaza koşullarına uygun şekilde saklamaları konusunda uyardı. Gıda güvenliği ve kalitesi, sergileme, saklama koşulları ile çalışanların sağlık muayene kartları gibi konularında yasaların öngördüğü doğrultuda incelemeler yapıldı.

UYARILARDA BULUNDULAR

Yapılan denetimlerde; işyerleri titiz bir kontrolden geçirilirken birçok konuda uyarılarda bulunuldu. Ekipler işyeri, personel, alet - ekipman, genel temizlik ve hijyeni yönünden gerekli denetimleri gerçekleştirdi. İşyerlerinde temizlik ve dezenfeksiyonun önemine değinen denetim ekipleri gerek mutfakta kullanılan gerekse satışa sunulan gıda maddelerindeki uyulması gereken hijyen kuralları hakkında bilgi verdi.

LOKANTA, OKUL KANTİNİ, KAHVEHANE…

2011 yılında yapılan denetimlerde 796 lokanta ve restaurant, 317 unlu mamüller ve ekmek fırını, 311 fast food işyeri, bin 724 bakkal ve market, 539 kahvehane ve çay ocağı, 210 okul kantini ve okul yemekhanesi, 169 pastane, 164 kasap, 84 toptancı, 139 imalathane ile gıda ile ilgili faaliyet gösteren 474 işyerinin denetimi yapıldı.

TÜM İLÇELERDE

Kocaeli’deki 12 ilçede sürdürülen denetimler Derince de 335, Gölcük’ de 592, İzmit’te 1304 i, Başiskele’de 182, Kartepe’ de 232, Kandıra’da 129 işyeri , Karamürsel’de 527, Körfez’ de 353, Gebze’de 628, Çayırova’da 219, Dilovası’nda 56, Darıca’da 370 olmak üzere toplam 4927 işyeri denetlendi.

UYGUNSUZ GIDALAR İMHA EDİLDİ

Yapılan denetimlerde 6 bin 300 kg katı gıda maddesi ile , +950 lt sıvı gıda maddesi ve + 250 adet çeşitli gıda maddesine son tüketim tarihinin dolması, üretim izni, etiket bilgileri gibi nedenler ile el koyularak imhası sağlandı.

RİSK NASIL OLUŞUR

İşyerlerinde yeterli düzeyde temizlenmeyen mikroorganizmalar üretilen gıdaya bulaşırlar. Bu mikroorganizmalar genellikle zor ya da uzun zaman aralıklarıyla temizlenen vanalar, musluklar, kırık - çatlak fayans ve tezgahlar, elektrik düğmeleri, dolap ve kapı-pencere kolları ve benzeri yerlerde yerleşip çoğalma imkanı bulurlar. Bu mikroorganizmalar buralardan el ile temas ya da doğrudan gıda maddesinin teması ile bulaşarak sağlığımız açısından risk oluşturabilecek durumlar ortaya çıkarabilmektedir.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım