Zabıta Dairesi Başkanlığı

0262 325 86 25

0262 325 86 25

arifusta@kocaeli.bel.tr

Ramazan’da fırınlara sıkı denetim

Tarih: 26 Ağustos, 2010
a a a
Ramazan'da fırınlara sıkı denetim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Ayı’nda tüketici sağlığını korumak için fırın ve unlu mamul işletmelerini denetime tabi tutuyor. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri ile ortaklaşa yapılan denetimlerde işyerleri teknik ve hijyenik yönlerden incelenerek vatandaşların sağlığını etkileyecek olumsuzlukların önüne geçilmesi sağlanıyor.

180 İŞYERİ DENETLEDİ

Büyükşehir Belediyesi Ramazan Ayında fırın ve tatlı imalathanelerinde oluşan yoğunluk nedeni ile bu tarz ürünleri halka sunan işletmeleri daha sık denetime tabi tutuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Valiliği Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından ortaklaşa yapılan denetimlerde Ağustos Ayı içinde yaklaşık 180 işyeri denetlendi. İncelemelerde ürünlerin sağlığa uygunluğu tespit edilip eksiklik görülen işyerleri hem uyarılıyor hem de gerekli görülürse cezaya tabi tutuluyor.

ERKEN SAATLERDE YAPILIYOR

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü, Zabıta Daire Başkanlığı İhtisas Zabıta Şube Müdürlüğü ekiplerinin yer aldığı denetimler imalatların yapıldığı sabahın erken saatlerinde gerçekleşiyor. Yapılan kontrol ve denetimlerde işyerlerinde genel temizlik ve düzen, işyeri çalışanlarının sağlık muayeneleri, personel, alet ekipman hijyeni, ruhsat ve gerekli izinler ile işyerlerinde satışa sunulan ürünler ve üretimde kullanılan hammaddeler ayrıntılı bir şekilde inceleniyor.

TİTİZ KONTROLLER

Karamürsel’den Kandıra’ya, Kartepe’den Gebze’ye kadar bütün ilçelerde aynı anda devam eden denetimlerde üretimde kullanılması, satışa sunulması sakıncalı görülen ürünlere ise el koyularak imhası sağlanıyor. İmha edilecek maddeler son tüketim tarihlerinin geçmiş olması, üretim izinsiz, menşei ve etiket bilgilerinin belli olmaması, insan sağlığına az veya çok zararının dokunabileceğinin tespit edilmesi sonucunda belirleniyor.

EN İYİ DENETÇİ; TÜKETİCİ

Fırın, unlu mamuller ve tatlı imalathanelerindeki denetimlerin esnafı bilinçlendirmek, hizmet kalitesini yükseltmek ve haksız rekabeti önlemek için sürdürüldüğünü ifade eden denetim ekipleri vatandaşın da gördüğü olumsuzlukları ilgili birimlere bildirmelerini istedi. Yetkililer vatandaşların satın aldığı ürünlerde kendi denetimlerini ihmal etmemesini de ileterek en iyi denetçinin tüketicinin kendisi olduğunu söyledi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım