Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

esra.ozkan@kocaeli.bel.tr

Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü

a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülmekte olan “Vektör Mücadelesi Hizmeti” kapsamında sivrisinek ve karasinek gibi vektör özelliği taşıyan (insanlara hastalık bulaştıran) canlılara yönelik olarak, bu canlıların üreme alanları olan kanal, kanalet, göl, gölet, dere, logar, fosseptik vb. yerlerde ilaçlama çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar kapsamında Kocaeli genelinde bulunan 270 belediye mahallesi, 85 köy ve 156 köy mahallesinde ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır.

1. YAZLIK UYGULAMA

Sivrisinekler; dere, su birikintisi, göl, gölet, bataklık, mera, havuz gibi durgun sulara yumurtalarını bırakarak ürerler. Üreme alanlarında yapılan larva mücadelesiyle; sivrisineklerin uçkun hale gelmeden kaynağında müdahele edilerek yok edilmesi amaçlanmaktadır.

8X8 Amfibik aracımız ile normal araçlarla ilaçlanamayan dere yatakları, göl kıyıları ve sazlık alanlar gibi ulaşılması zor alanlarda insan gücüyle yapılamayan uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Karasinekler; ahır, ağıl, kümes gibi hayvan besi yerleri ile çöplüklerde ürerler. Karasineklerin üreme alanlarında larva ve ergin mücadelesi şeklinde ilaçlama yapılmaktadır.

2. KIŞLIK UYGULAMA

Kasım ayında başlayan kış uygulaması çalışmaları Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayı sonuna kadar yer altı sistemlerinde devam etmektedir. Sinek üremesine zemin oluşturan tüm alanlar kış ayından itibaren kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Kış uygulaması çalışmaları kentin yeraltı dolaşım sistemi olan kanalizasyon, fosseptik, logar, telekom kanalı, isu kanalı, yağmur suyu kolektörleri, arıtma tesisi, atıl boş binalar gibi sinek üreme alanlarında yürütülmektedir.

3- KOKU ve DEZENFEKTAN UYGULAMALARIMIZ

Sel baskını gibi afet durumlarında Afet Koordinasyon Merkezinin yönlendirmesi halinde mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın evlerinde koku ve dezenfektan çalışması yapılarak, halk sağlığının korunması amaçlanmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi elde etmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

VEKTÖR MÜCADELESİ HİZMETLERİ.pdf

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım