Ulaşım Dairesi Başkanlığı

0262 321 68 09

0262 322 15 15

ahmetcelebi@kocaeli.bel.tr

Kocaelililer kütüphaneli otobüsleri çok sevdi

Tarih: 31 Ekim, 2015
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kültürel ve sosyal gelişimine yaptığı katkılarla uzun yıllar ‘’sanayi kenti’’ olarak bilinen Kocaeli, artık ‘’kitap kenti’’ olarak anılmaya başlandı. Büyükşehir’in otobüs aparatlı ve kütüphaneli otobüsleri ise yoğun ilgiyle karşılandı. Büyükşehir’in ulaşım ağına kattığı yeni otobüslere binenler, arkalarına yaslanıp yol boyunca kitap okuyor.

KİTAP KENTİ KOCAELİ

Her yıl ‘’Ağaçlar Kitap Açtı’’ etkinliğiyle start alan ve bu yıl 665 bin ziyaretçisiyle Türkiye’nin en büyük fuarı haline gelen Kocaeli Kitap Fuarı’nın ardından, belediye otobüsleri bile kütüphane haline geldi. Büyükşehir’in kültüre yaptığı yatırımlarla ‘’Sanayi Kenti Kocaeli’’ bundan sonra ‘’Kitap Kenti Kocaeli’’ olarak anılmaya başlandı.

CEP TELEFONU ‘’OUT’’ KİTAP OKUMAK ‘’İN’’

TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de okuma oranı düşük. Özellikle çalışan kesim, kitap okumaya vakit ayıramıyor. Televizyon karşısında ve internet başında saatlerini harcayan birçok kişi kitap okumaya yeterince süre ayırmıyor. Otobüs yolculuklarında ise herkes ellerinde akıllı telefonlarıyla internette sörf yapıyor. Ancak Büyükşehir’in kütüphaneli otobüsleri buna artık dur diyor. Yeni nesil, çevreci ve konforlu otobüslerle şimdi cep telefonu ‘’out’’, otobüste kitap okumak ‘’in’’.

KALDIĞIN YERDEN DEVAM ET

Büyükşehir’in yayınlarının yanı sıra tanınmış şair ve yazarlaın yer aldığı kütüphaneden kitabını alan yolcular, arkalarına yaslanıp kitapların büyülü dünyasına dalıyor. Kütüphanelerde ilk olarak sevilen şair ve yazar Kahraman Tazeoğlu’nun kitapları var. Yolculuk sona erdiğinde kitabın yarısında kaldım diye üzülmenize gerek yok, çünkü bir sonra bineceğiniz otobüste aynı kitaplardan yine var.

BİR SONRAKİ DURAKTA İNENLER

Kütüphaneli otobüsler, yola koyulduğu ilk günden itibaren büyük ilgi gördü. Yolcular sevdikleri yazarların eserlerini okuma fırsatı buldukları gibi, yolculuğun nasıl geçtiğini de anlamıyor. Hatta kitap çok sürükleyici olduğu için ineceği durağı kaçıran veya bir sonraki durakta inenler bile var.

KOCAELİ’DE BİR NESİL KİTAPLA BÜYÜYOR

Büyükşehir’in kitap fuarı, ağaçlar kitap açtı gibi etkinliklerinin yanı sıra kütüphaneli otobüsleriyle de Kocaeli’de bir nesil kitap sevdalısı olarak büyüyor. Kocaeli halkının kitap okuma sevdasını gören Büyükşehir Belediyesi, bunun üzerine şehir içindeki otobüslerini yürüyen kütüphanelere dönüştürdü. Büyükşehir tarafından satın alının 263 yeni otobüsün tamamında kütüphane bulunuyor.

ENGELLİLERE SESLİ UYARI

Öte yandan yeni nesil otobüsler Euro 5 motorlu ve doğalgazlı, çevreye saygılı ve kullanıcıyı önemseyen bir anlayışla tasarlanmış. Engelli vatandaşlarımız için sesli uyarı sistemi olacak, durakları, duraklara yaklaşıldığını ve güzergahını söyleyecek.

İNDİRİMLİ AKTARMA SİSTEMİ

Otobüslerimizde indirimli aktarma sistemi uygulayacağız. Bu sistemle vatandaşlar ikinci binişlerde indirimli hizmet alacak. Bu uygulama tüm şehirde yaygınlaşacak.

BİSİKLET TAŞIMA APARATI

Araçlar 80 kişilik kapasiteye sahip ve Türkiye’de ilk defa bisiklet taşıma aparatı olan araçlar olacak. Ön kısımdaki aparat iki bisikleti taşıyabilecek.