Ulaşım Dairesi Başkanlığı

0262 321 68 09

0262 322 15 15

ahmetcelebi@kocaeli.bel.tr

Karada ve denizde ücretsiz internet

Tarih: 16 Mart, 2015
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait şehir içi toplu taşıma araçlarında vatandaşların ücretsiz olarak yararlanabilmesi için vermiş olduğu internet hizmetini arttırdı. Sınırsız özelliğiyle vatandaşların hizmetine sunulan internet sistemi 39’u belediye otobüsü ve 2’si deniz ulaşım vapuru olmak üzere 41 toplu taşıma aracında bulunuyor.

39 OTOBÜS SEFERİNDE

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’de ulaşım ağını sorunsuz hale getirmek amacı ile bir yandan dev yatırımlar hayata geçirirken bir yandan da ulaşım araçlarını daha konforlu hale getiriyor. Vatandaşların kaliteli ulaşım yapmaları amacı ile şehir içi araçlarını doğa dostu doğal gazlı otobüslerle yenileyen Büyükşehir, otobüslerde ücretsiz internet hizmetini güçlendirdi. 2014 yılında 22 otobüste verilen hizmete17 otobüs eklenerek 39 araçta internet hizmeti sunulmaya başlandı.

DENİZ ULAŞIMINDA DA MEVCUT

Vatandaşların büyük memnuniyetini kazanan örnek hizmet sadece belediye otobüsleri ile sınırlı kalmadı. Kocaeli’deki hizmet veren deniz otobüslerinde konulan sistem ile vatandaşlar deniz ulaşımlarında da ücretsiz olarak internet kullanmaya başladı. Vatandaşlar böylece gideceği yere kadar internet keyfini yaşama fırsatı buluyor. Körfez’e nazır internete girme fırsatı bulan vatandaşlar keyifle yolculuklarını yapma imkânı yaşıyor.

LOGLAMA SİSTEMİ İLE

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı bu proje Türkiye'de 5651 internet kanununun kapsadığı hususları dikkate alarak hayata geçirilen ilk ve tek belediye olma özelliği taşımakta. Bu kapsamda internet üzerinden oluşabilecek bilişim suçlarının önüne geçebilmek ve suç teşkil eden olayların sorumlularını tespit etmeyi amaçlayan kanun gereğince loglama kaydı tutulmakta. Ayrıca loglama sisteminin ekstra yükümlülükler ve takip gerektirdiği için hizmetin sürekliliği için her an aksatılmadan takip ediliyor.

41 NOKTADA İNTERNET

Ücretsiz internet hizmeti kent genelinde birçok hatta verilmektedir. Karamürsel’den Kandıra’ya, Gölcük’ten Gebze’ye kadar ulaşan sefer ağında işleyen sistem İzmit’ten Kartal’a giden 200 no’lu otobüs hattında da vatandaşların hizmetine sunuluyor.