Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürlüğü

0262 226 95 58

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürlüğü

SEKA TÜNELİ'NE NÖBETÇİ ARKEOLOG

Tarih: 14 Eylül, 2008
a a a
SEKA TÜNELİ'NE NÖBETÇİ ARKEOLOG
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Seka Tüneli’nde yaptığı kazılarda tarihi esere rastlanması üzerine bölgede 24 saat arkeolog bulundurmaya başladı. Gün yüzüne çıkan tarihi eserlerin zarar görmemesi için arkeolog gece gündüz çalışıyor.
KORUMAYA ALINIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışmaları devam eden Seka Tüneli’nde önemli mesafe kaydetti. Tünelin Ankara istikameti tamamen açıldı. İstanbul’a gidiş yönündeki çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalarda çıkan tarihi eserler ise Büyükşehir Belediyesi gözetiminde korumaya alınıyor.
24 SAAT ARKEOLOG

Büyükşehir Belediyesi söz konusu çalışmalarda tarihi eserlerin çıkması sebebiyle bölgede 24 saat arkeolog bulunduruyor. Çalışmaların hızla devam ettiği Seka Tüneli’nde de Büyükşehir Belediyesi’nin İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’ne bağlı arkeoloğu Bahadır Yıldız görev yapıyor.
YERLEŞİM DEĞİL, DOLGU ALANI

Hafta sonu, gece gündüz demeden görev yaptığını belirten Yıldız, “Tünelin Gültepe kavşağı hizası, eski bir dolgu alanı olduğu için eserler burada çıkıyor. Bugüne kadar çeşitli eserler bulundu. Ancak bu eserlerin farklı dönemlere ait olması, sayıca azlığı ve zeminin dolgu özellikleri taşıması, bölgenin bir yerleşim yeri olmadığını gösteriyor. Bu sebeple ne zaman nerede ne çıkacağı belli olmuyor” dedi. Yıldız, herhangi bir esere rastlanması durumunda İzmit Müze Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi Müzeler Müdürlüğü’ne haber verdiklerini belirtti.
MÜZE’YE TAŞINIYOR

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Müzeler Müdürü Mustafa Çakır ise bulunan tarihi eserlerin toprak altından çıkarılması konusunda büyük bir özen gösterdiklerini ifade etti. İzmit Müze Müdürlüğü ile yürüttükleri ortaklaşa çalışmalar sayesinde bulunan en ufak bir tarihi eserin dahi zarar görmeden Müze’ye taşındığını kaydetti.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım