Trafik Yönetimi Şube Müdürlüğü

0262 321 68 09

muratsandalci@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Trafik Yönetimi Şube Müdürlüğü

Deniz ulaşım personeline hijyen eğitimi verildi

Tarih: 15 Haziran, 2020
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında seferleri tam kapsamlı çalışmaya başlayan deniz ulaşım personeline hijyen eğitimi verdi.

SEFELER BAŞLADI
Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle 21 Mart tarihinden itibaren bir kısmı durdurulan deniz ulaşımı, tam kapsamlı seferlerine bugün itibariyle yeniden başladı. Yolcu yoğunluğunun başlayacağı öngörülen deniz ulaşımı personeline Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü tarafından maske kullanımı, temas alanlarının temizliği ve hijyen konularında eğitim verildi.

MASKE KULLANIMI VE TEMİZLİK
Deniz Ulaşım Müdürlüğü’ne bağlı vapur ve iskelede görev yapan personele uzman eğitmenler tarafından maske nasıl takılır, nasıl çıkartılır ve ne zaman kullanılır, eldiven kullanımında uyulması gereken kurallar, eldiven nasıl çıkartılır konu başlıklarında bilgiler verildi. Ayrıca çamaşır suyu ile ortam dezenfeksiyonu nasıl yapılır konularında detaylı eğitim verildi. Yetkililer Covid-19 salgın riskini en aza indirgeyebilmek için toplu taşıma araçları içerisinde açık havada seyahat yapma imkânı sağladığından, vatandaşların deniz ulaşımına daha fazla ilgi göstermeleri gerektiğini aktardı.

HİJYEN EĞİTİMİ
Uygulamalı bir şekilde temizlik personeline çalışma ortamlarının nasıl hijyenik hale getirilmesi gerektiğini aktaran eğitim hemşireleri, kapalı alanların sık sık havalandırılması gerektiğini, vatandaşın temas ettiği kapı ve pencere kolları, kapalı alan yer zemini, merdiven ve korkulukları ile masaların sulandırılmış çamaşır suyuyla temizlenmesi gerektiğini belirtti. Yetkililer tuvaletlerin de günde en az iki kez sulandırılmış çamaşır suyuyla temizlenmesi gerektiğini ifade etti.