Trafik Yönetimi Şube Müdürlüğü

0262 321 68 09

muratsandalci@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Trafik Yönetimi Şube Müdürlüğü

10 bin 684 öğrenciye toplu ulaşım kuralları öğretildi

Tarih: 24 Mayıs, 2018
a a a
10 bin 684 öğrenciye toplu ulaşım kuralları öğretildi

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayı itibariyle Akçaray Tramvay Hattının faaliyete geçmesiyle birlikte tramvay işletmeciliğine başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UlaşımPark A.Ş, Kocaeli halkına raylı sistem kültünü aşılamak için başladığı bilinçlendirme faaliyetlerine devam ediyor. Eğitim faaliyetlerine ilk etapta çocuklarla başlayan UlaşımPark ekibi “Toplu Ulaşım Kurallarını Öğreniyoruz” projesini hayata geçirdi. Bu kapsamda Kocaeli il Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında tramvay güzergâhındaki okullar olmak üzere tüm ilk ve ortaokullar ziyaret edilerek eğitimler veriliyor. Bu kapsamda 10 bin 684 öğrenciye toplu ulaşım kuralları eğitimi verildi.

TOPLU ULAŞIMIN FAYDALARI
Eğitimlerde öğrencilere, toplu taşıma araçlarının daha güvenli kullanılması için uyulması gereken kurallar ve toplu ulaşımının kente, çevreye ve ülke ekonomisine sağladığı faydalar hakkında bilgiler aktarılıyor. Çocuklara, onların dikkatini çeken yaşanmış vakaların vidoları seyrettirilerek, öğretilen bilgiler pekiştiriliyor. UlaşımPark eğitmenlerinin verdiği eğitimlerde öğrencilere toplu taşımanın önemi ve kurallarının anlatıldığı kitapçık ve rozet dağıtılıyor. 2017 Aralık ayından itibaren verilen eğitimler 15 okulda toplam 10 bin 684 ilk ve ortaokul öğrencisine verildi. Kocaeli’ndeki raylı sistem kültürünün yerleşmesi adına eğitim faaliyetleri yeni eğitim döneminde farklı okullarda devam edecek.

15 OKULDA 10 BİN 684 ÖĞRENCİ
Örnek eğitim çalışmalarından olan “Toplu Ulaşım Kuralları” eğitimi Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile İzmit’teki 15 okulda 10 bin 684 öğrenciye sunuldu. Tecrübeli eğitmenlerin verdiği eğitimlerde toplu ulaşım nedir? Kent içi taşıma araçlarını kullanmanın faydaları, kent içi toplu taşıma araçlarında seyahat esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği, Kocaeli kart, tramvay peronlarında can güvenliği için neler yapılması gerektiği, kazaların önüne geçmek için yapılması gerekenler, yaşlı engelli, hasta, hamile ve çocuklu yolculara yer verilmesi gerektiği konuları vidolarla desteklenerek anlatıldı. Eğitim faaliyetleri toplamda 116 seansta gerçekleştirildi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım