Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

0262 318 18 96

0262 318 18 95

volkansenel@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Fransa’dan geldiler tarihi mirasa hayran kaldılar

Tarih: 11 Ağustos, 2013
a a a

Fransa’nın belli başlı üniversitelerinden gelen Türk öğrenciler Kocaeli’deki tarihi mekanlar hakkında bilgi almak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Konuk öğrenciler Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’nde yapılan restorasyon çalışmaları ve tarihi miraslar ile ilgili bilgiler aldı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ GELDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’nin tarihi mirasına sahip çıkan çalışmaları yurtdışından gelen üniversite öğrencilerinin dikkatini çekti. Fransa’dan gelen Fizik bölümünden Bekir Aslan, Hukuk bölümünden Selahattin Marshall, İbrahim Ünlü ve Bioteknoloji bölümünden Ekrem Türk Kocaeli’deki tarihi mekanları gezerken bilgi almak üzere soluğu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde aldı.

TARİHİ BİNALARA HAYRAN KALDILAR

Konuk öğrenciler Kocaeli’yi gezerken tarihi binaları hayran kaldıklarını ifade etti. Öğrenciler sanayi kenti olarak bildikleri Kocaeli’nin tarihi dokusunu da korumayı başardığını ifade ederek bunun nasıl başarıldığını merak ettiklerini belirtti. Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’ne müracaat ederek bu konu hakkında bilgi almak isteyen konuk öğrencilere Şube Müdürü Volkan Şenel bilgi verdi.

MİRASIMIZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN

Kocaeli’nin tarihi mirası hakkında geniş bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel, Büyükşehir olarak bu mirası geleceğe kazandırmak için büyük çaba gösterdiklerini ifade etti. Şube Müdürü Şenel Büyükşehir Belediyesi olarak kentin tamamına yakın tarihi yapılara yönelik envanter çalışmaları yürüttüklerini kaydederek bu kapsamda yapılan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.