Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

0262 318 18 96

0262 318 18 95

volkansenel@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Ödüllü Sırrıpaşa Konağı çok beğenildi

Tarih: 19 Mart, 2013
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yapılan restorasyon çalışmasıyla kentin en özenli kazanımlarından biri olan Sırrıpaşa Konağı’nı Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile EDOK Garnizon Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş’a gezdirdi. Konaktaki yenileme çalışmalarını çok beğenen Vali Topaca ile Komutan Yavaş’a çalışmalarla ilgili bilgi verildi.

VALİ TOPACA VE KOMUTAN YAVAŞ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit’te restorasyonu yapılan en önemli eselerden biri olan Sırrıpaşa Konağı’nı dolaşan Vali Topaca ile Komutan Yavaş, ortaya çıkan eseri çok beğendiklerini ifade etti. Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir’in Sırrıpaşa Konağı’nın yanı sıra Süleymanpaşa Hamamı, Portakal Hafız Mescidi gibi tarihi birçok eseri restore ederek Kocaeli’ne çok sayıda kalıcı eserler kazandırdığını vurguladı.

ÇALIŞMAYLA İLGİLİ BİLGİ VERİLDİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel tarafından konağın geçmişi ve yapılan restorasyon çalışması hakkında bilgi sunulan Başkan Karaosmanoğlu, Vali Topaca ve Komutan Yavaş, konağın balkonundan bir süre İzmit ve Körfez manzarasını izledi. Vali Topaca ile Komutan Yavaş, tarihi eserlere verdiği önem nedeniyle Başkan Karaosmanoğlu ve Büyükşehir Belediyesi’ni kutladı.

UYGULAMA ÖDÜLÜ KAZANDI

İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından yaptırılan konak 19. yüzyılın en güzel sivil mimari örneklerinden birisi olarak gösteriliyor. İzmit Hacı Hasan Mahallesi’nde bulunan asırlık konak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmek üzere 2009 yılında kamulaştırıldı. Yaklaşık 3 yıl süren ve büyük bir titizlikle yapılan restorasyon çalışmalarında özellikle süslemeler ve kalem işleri ön plana çıktı. Sırrıpaşa Restorasyonu Projesi, Tarihi Kentler Birliği’nin uygulama ödülünü kazandı.