Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

0262 318 18 96

0262 318 18 95

volkansenel@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Sizin renginiz hangisi?

Tarih: 19 Mart, 2013
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, deprem tedbirlerine yönelik çalışmalarını sürdürürken yaşanılan sokağın, evinizin hatta işyerinizin zemin sağlamlığını bir tıkla öğrenebilecek sistem geliştirdi. Uzun süren bilimsel çalışmalar sonucunda oluşturulan bu sistem ile Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesi www.kocaeli.bel.tr adresinde oluşturulan linke giriş yapan herkes zemin sağlamlığı, deprem riski gibi bilgilerini sorgulayabilecek.

KIRMIZI ZAYIF, YEŞİL GÜÇLÜ ZEMİN

Buna göre kırmızı olanlar zayıf zemin, turuncu olanlar orta zemin, sarı olanlar iyi zemin ve yeşil olanlar çok iyi zemin olarak sınıflandırıldı. Bir tık ötede olan sistem ile Kocaeli’de herhangi bir ilçede herhangi bir mahalle ya da sokağın bilgisine ulaşmak mümkün.

BİNALAR TAMAM, YA ZEMİN

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan Kocaeli, 17 Ağustos 1999 Depremi’yle birlikte bu acı gerçekle yüzleşti. Gayrı resmi rakamlara göre on binlerce kişinin yaşamını yitirdiği Marmara Depremi, binaların ne kadar güçlü olduğunun yanında zeminle ilgili sorularında sorulmasına olanak sağladı. Zeminle ilgili sorulara cevap bulmak amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar riskli bölgeleri ve hangi bölgelerin ne durumda olduğunu ortaya çıkardı.

YENİ BİR HİZMET

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin vurduğu Kocaeli’nde o günkü yıkımın bir daha yaşanmaması için depreme yönelik çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yeni bir hizmeti daha vatandaşa sundu. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan ve TÜBİTAK ile yürütülen Kocaeli İli için Zemin Sınıflaması ve Sismik Tehlike Değerlendirme Projesi kapsamında jeolojik, joefizik ve jeoteknik ölçümler yapıldı. Konusunda deneyimli uzmanların yaptığı ölçümler ile zemin, deprem ve tehlike verilerini kapsayan haritalar oluşturuldu.

UZUN SÜREN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA

Uzun süren bilimsel çalışmalardan sonra elde edilen veriler Büyükşehir İmar ve Şehircilik ile Strateji Geliştirme Daire Başkanlıklarının ortak çalışmaları ile coğrafi bilgi sistemine aktarıldı. Böylece mevcut imar planları ve kent haritası üzerine birleştirilerek vatandaşların arazi ve hanelerinin üzerinde bulundukları zemin sınıflarının görüntülenmesi sağlandı. Bilimsel çalışmalarla oluşturulan sistem ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sayfasındaki http://apps.kocaeli.bel.tr/zemindeprem/ adresinde yayınlanmaya başladı.

ZEMİN SINIFI, DEPREM TEHLİKESİ

Bu adresi tıklayan vatandaşlar ilk olarak kendi bulunduğu ilçeyi, sokağı, mahallesini ve kapı numarasını girerek Kocaeli Zemin ve Deprem haritalarına ulaşabiliyor. Böylece vatandaşlar kendi oturdukları evin adreslerini girerek zeminlerinin yapısını, deprem tehlikesini, zemin sınıfını öğrenebiliyor. Linkte üç farklı harita internet sitesinde sorgulanabiliyor. Bu haritalar Kocaeli ili Deprem Tehlike, Zemin Sınıfları ve Jeoloji haritalarından oluşuyor. Vatandaşlar bu sistem sayesinde yaşadığı evin zeminin sağlam olup olmadığı, zeminin hangi tür kayaç olduğu gibi bilgileri rahatlıkla öğrenebiliyor. Buna göre kırmızı olanlar zayıf zemin, turuncu olanlar orta zemin, sarı olanlar iyi zemin ve yeşil olanlar çok iyi zemin olarak sınıflandırıldı. Vatandaşlar daha ayrıntılı bilgiyi ise Büyükşehir’in Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü’nden alabiliyor.