Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

0262 318 18 96

0262 318 18 95

volkansenel@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Tarihi evler Büyükşehir’in desteği ile yaşatılıyor

Tarih: 3 Ekim, 2011
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye genelinde tescilli evlere yapılan karşılıksız para yardımlarından faydalanmak isteyen Kocaelililere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeye bu sene de devam ediyor. Bu amaçla Gölcük ve ilk kez Darıca da tarihi ev sahiplerine yönelik bilgilendirme toplantıları düzenledi.

21 MÜRACAT OLDU 11 KİŞİ YARARLANDI

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’deki birçok tarihi yapıyı günümüze ulaştıran önemli çalışmalar üretirken bu yöndeki yapılan uygulamalara da destek olmayı ihmal etmiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her yıl Türkiye genelinde tescilli evlere Röleve, Restitüsyon Projesi ve Restorasyon uygulamalarına yapmış olduğu hibe yardımlarından pay almalarını sağlamak için ücretsiz danışmanlık hizmeti veren Büyükşehir şimdiye kadar 11 Kocaeliliyi bu yardımlardan yararlandırdı.

BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI YAPILIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğünce verilen danışmanlık hizmeti kentin belirli noktalarında vatandaşların bilgilendirilmesi için toplantı düzenleniyor. Gölcük ve Darıca da yapılan bilgilendirme toplantıları tescilli tarihi evleri sahiplerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Yapı sahiplerinin büyük ilgi gösterdiği toplantılarda yapı sahiplerinin tüm soruları cevaplandırıldı.

KÖYÜMÜZÜN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

Gölcük’te yapılan bilgilendirme toplantısına Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Tarihi Mekânlar ve Kent estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel, Saraylı Köyü Muhtarı Rıfat Büyükbudak ve tarihi ev sahipleri katıldı. Darıca da yapılan toplantıya da tarihi ev sahipleri katıldı. Toplantılarda Tarihi Mekânlar ve Kent estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel yapılan çalışmalarla ilgili sunum yaptı. Toplantıda söz alan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı bu çalışmanın çok önemli olduğunu ve tarihi ev sahibi vatandaşların bu hizmetten yararlanmalarının önemli olduğunu belirtti. Saraylı Köyü Muhtarı Rıfat Büyükbudak, “Köylerinde birçok tarihi bina olduğunu belirterekYapılan hizmetten dolayı çok memnunuz. Köyümüzün çehresi değişti. Şimdiye kadar yöremizde 4 tarihi yapının restorasyonu gerçekleşti. Yakın zamanda restorasyon başvurularının artması için çalışıyoruz” dedi.

SON BAŞVURU 04 KASIM

2011 yılı yardımlarından yararlanmak isteyenler için son başvuru tarihi 4 Kasım 2011 olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığının Proje yardımlarından yararlanmak isteyen tescilli yapı sahiplerinin, Büyükşehir Belediyesine başvurmaları yetiyor. Kocaeli genelinde tescilli ev sahiplerine verilen ücretsiz danışmanlık hizmetinde vatandaşların bu yardımdan faydalanmaları için gerekli başvuru dosyaları Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) uzmanlarınca hazırlatılıyor. Ayrıca bu paydan hak kazanmaları için uygulanan prosedürlerin neler olduğu ve izlenecek yol hakkında bilgi veriliyor.

200 BİN TL’YE KADAR

2010 yılında Bakanlığa başvurmuş vatandaşların Büyükşehir’in verdiği ücretsiz danışmanlık hizmeti ile hızlı bir şekilde evlerinin projeleri çizilip restorasyonlarına başlanması sağlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her yıl Türkiye genelinde tescilli evlere yapmış olduğu karşılıksız para yardımlarında Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi hazırlatılması için 50 bin TL, inşaat (restorasyon) aşamasında 200 bin TL ye kadar yapmış olduğu karşılıksız para yardımı yapılıyor.