Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

0262 318 18 96

0262 318 18 95

volkansenel@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Sırrı Paşa Konağı nakış nakış işleniyor

Tarih: 9 Temmuz, 2011
a a a

Kentimizin en önemli kültür miraslarından olan Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor. 19. Yüzyıla ait konakta tamamen yok olan ve hasar gören özel süslemeler ise uzman eller tarafından yeniden gün ışığına çıkarılıyor. Konaktaki ahşap malzemeler ise kurulan atölyede hazır hale getiriliyor.

KALEM İŞLERİ VE SÜSLEMELER

Büyükşehir Belediyesi 19. yüzyılın ikinci yarısında İzmit Mutasarrıfı (valisi) Sırrı Paşa’nın yaşadığı Sırrı Paşa Konağı’nı restore ederken özellikle ilk iki katındaki yangın nedeni ile tamamen yok olan süslemeleri ve kalem işlerine de özel önem veriyor. Sıva, bez ve ahşap üstü işlemelerin bulunduğu konakta her biri konusunda tecrübeli sanatkârlar tarafından yapılan işleme ve süsleme çalışmaları titiz bir şekilde sürüyor.

ANALİZ VE YÖNTEMLER IŞIĞINDA

İşleme çalışmaları birçok analiz ve yöntem uygulanarak hayata geçiriliyor. Görsel tekniklerle belgelenen kalem işlerine ilk olarak desen tatbiki yapılıyor. Bu işlemde motifler eskiz kâğıtlarına simetrik kısımlar da dâhil edilerek geçiriliyor. Ardından ise temizleme işlemlerine geçiliyor. Temizleme işlemlerinde kimyasal ve mekanik-raspalama yöntemleri uygulanıyor. Bu yöntemler ile üzerine yapılan boya ve badanayla tahrip olan işlemeleri dahi aslına uygun olarak korunabiliyor.

ORJİNAL TONLAR

Temizleme işleminden sonra ise orijinal tonların bulunması için renk analizi yapılıyor. Kalem işi yapılacak alanlarda orijinal zemin rengini elde edebilmek için astarlama yapılıp motiflerin duvarlara geçirilmesi işlemine geçiliyor. Motiflerin renklendirilmesi, konturleme ve varaklama işlemleri ise eşsiz güzellikteki süslemelerin ortaya çıkarılmasını sağlıyor.

AHŞAP ATÖLYESİ

Yürüyüş yolunu gölgelendiren çınar ağaçlarını diktirerek günümüze güzel bir armağan bırakan Sırrı Paşa’nın yaşadığı konakta bir yandan kendine has özellikleri ile görülmeye değer işlemeler gün yüzüne çıkarılırken ahşap süslemeler de yapılıyor. Bunun için konağın yanında kurulan atölyede hizmet veriliyor. Uzman personelin çalıştığı atölyede konakta bulunan ahşap malzemeler aslına uygun olarak hazırlanıyor.