Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

0262 318 18 96

0262 318 18 95

volkansenel@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

İmar ve Şehircilik Dairesi’nden Taraklı İlçesi’ne teknik gezi

Tarih: 24 Ocak, 2011
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı teknik personeli, Sakarya’nın koruma altındaki 19. yüzyıl Osmanlı evleri ile ünlü Taraklı İlçesi’ne teknik gezi düzenledi. Mimar, Şehir Plancısı, Arkeolog, Restorator, Sanat Tarihçi, İnşaat ve Harita Mühendislerinden oluşan grup Şener Şen’in reklam filminin çekildiği ilçede teknik bilgilerde paylaşımda bulundu.

TARİHİ OSMANLI EVLERİ

Daha önce de karşılıklı olarak yapılan restorasyon çalışmalarında bilgi paylaşımında bulunulan Taraklı İlçesi’nde yapılan teknik gezide ilk olarak tarihi Osmanlı evleri, sokakları, yaşayış biçimi hakkında gözlemler yapıldı. Taraklı Belediyesi İmar Müdürü Şahin Arı’nın eşliğinde yapılan gezide kentin tarihi mekânları ve buralarda yapılan restore çalışmaları hakkında bilgiler alındı. Arı, ayrıca Büyükşehir Belediyesi personelinin ilçelerine yaptığı geziden duydukları memnuniyeti getirdi.

TESCİLLİ YAPILAR

Ardından Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman tarafından ilçedeki tescilli yapılar hakkında sunum yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi alınan sunumda karşılıklı işbirliği çerçevesinde yeni çalışmalar yürütme kararı alındı. Kentin doğal yapısı ve tarihi evleri ile ilgili bilgilerin alındığı sunumun ardından Göynük’teki saat kulesi, Akşemsettin Türbesi gibi tarihi yapıların mimari özellikleri, tarihi hakkında bilgi alındı.