Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

0262 318 18 96

0262 318 18 95

volkansenel@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Kocaeli de tüm öğrenciler depremi öğreniyor

Tarih: 27 Ekim, 2010
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, olası bir depreme karşı uzun yılardır sürdürdüğü okullardaki deprem eğitimi programlarına devam ediyor. Bu kapsam da bu yıl da Kocaeli de bulunan İlköğretim Okullarında “Deprem Eğitim Seminerleri” verilmeye başladı. Bu yıl ki ilk eğitim semineri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü ile Başiskele İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Bahçecik Körfez İlköğretim Okulu, Karşıyaka Sevgi Anaokulu öğrencilerine verildi. Seminerler de öğrencilere deprem sırasında ve sonrasında alınması gereken önlemler öğretiliyor.

UYGULAMALI EĞİTİM

Bahçecik Körfez İlköğretim Okulu’nda başlatılan seminerler Sevgi Anaokulu’nda devam etti. Anaokulundaki 60 kadar minik öğrenci deprem dede olarak anılan Ahmet Mete Işıkara’nın yer aldığı sinevizyon gösterisiyle depremde alabilecekleri önlemleri öğrendiler. Çocuklar masaların yanına çökerek depremden korunma konusundaki çeşitli tedbirleri uygulamalı olarak gördüler.

TÜM İLKÖĞRETİM OKULLARINDADA EĞİTİM VERİLECEK

Deprem seminerleri Kasım ayının ortalarına kadar Başiskele’deki tüm ilköğretim okullarında sürecek. Seminerler Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü teknik personellerinden Jeofizik Mühendisi Saliha Aydın ile Jeoloji Mühendisi Musa Zengince tarafından verildi. Eğitimlerin sonunda öğrencilere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ‘Deprem Tedbirleri ve Teknik Bilgiler’ kitapçığı dağıtıldı.