Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

0262 318 18 96

0262 318 18 95

volkansenel@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Servetiye’ye müze

Tarih: 23 Ekim, 2010
a a a

Kurtuluş savaşındaki rolüyle Kocaeli tarihinde yer edinen Başiskele Servetiye Köyü kültürünü ve tarihini yapılacak müzeyle geleceğe taşıyacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan müzede köyün kendine has yöresel araçları ile Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan tüfekler, kamalar gibi savaş aletleri sergilenecek. Zemin üzerine 1 kat olarak inşa edilecek olan müze aynı zamanda köy konağı olarak da kullanılacak.

MÜZE VE KÖY KONAĞI

Kullanım özelliklerini yitirme aşamasına gelmiş iki binanın yıkımı sonucu elde edilen alanda inşa edilecek yapı müze olarak köy konağı olarak da hizmet verecek. Müze şimdiki muhtarlık binasının bulunduğu 272 metrekare alan üzerine yapılacak. Zemin üzerine 1 kat olacak yapı 207 metrekare kullanım alanına sahip olacak. Yapının zemin katında giriş terası, müze odası, konuk odası, mutfak ve ıslak zeminler; ikinci katında ise muhtarlık, çok amaçlı toplantı odası ve sofa bölümü yer alacak.

KÖY EVLERİNE BENZEYECEK

Müzenin inşaat sistemi betonarme karkas sistem şeklinde yapılacak. Müze köydeki evlerin özgün dokusuna uygun yapılacak. Bu çalışma için zemin kat dış cephe kaplaması olarak kayrak taşı, 1. katta ise ahşap yalı baskı kaplama gerçekleştirilecek. Müzede ahşap payandalar, ahşap söveler ve giyotin pencereler göze çarpacak.

KAZI VE SIKIŞTIRMA TAMAMLANDI

Müzenin yapımı için bina yıkımı, kazı ve sıkıştırma çalışmaları tamamlandı. Servetiye Köyü’nün sosyo-kültürel altyapısına önemli katkısı olacak projenin önümüzdeki yıl ocak ayı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım