Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü

0262 318 27 00

0262 318 27 08

burakotyam@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü

İnsanı insana düşman eden insan uydurmalarıdır

Tarih: 21 Mayıs, 2010
a a a

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 2. Kitap Fuarı’nda “Kadının Yolda Hali” konulu söyleşisinde yazar Buket Uzuner, insanını insana düşman eden olayların insan uydurması olduğunu vurguladı. İnsanın yaşadığı dönemlerin etkisinde kaldığını yada bırakıldığını ifade eden Uzuner, çok iyi bir hayat düşüncesiyle etrafımızdaki olaylara kayıtsız kalmamamız gerektiğini söyledi.

OKUMAKTAN UZAKLAŞTIRILIYORUZ

Yazar Buket Uzuner ülkeler arasında seyahat ederek yaşadıklarını anlattığı kitabında “Dünyanın her yerinde insan insandır” vurgusu yaptığını, duyguların, hislerin aynı olduğunun dile getirdi. Uzuner ‘Birileri para kazanmak için insanları birbirine düşman ediyor. İstediklerini yaptırmak için insanları yönlendiriyorlar. Okuyan insanın eleştiren, fikir beyan eden insan olduğunu bildikleri için insanları okumaktan uzaklaştıracak, televizyon programları başta olmak üzere türlü yollara başvuruyorlar.’ şeklinde konuştu.

BİR MİLLET TOPYEKÜN KÖTÜ OLMAZ

Fanatik olmakla ideolojiyi aynı gören Buket Uzuner, insanları tanımadan direk yargılamanın, bir millet için topyekün kötüdür demenin gerçek kötülük olduğunu dile getirdi. Her fırsatta kadına mal edilen namus kavramına da değinen Uzuner, ‘Namus halka hesap verebilmektir. Bankaları boşaltanların yaptığı namussuzluk gerçek namussuzluktur’ dedi.