Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Kar yağışı onları etkilemedi

Tarih: 2 Mart, 2012
a a a
Kar yağışı onları etkilemedi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi son 33 yılın en soğuk kış mevsiminin yaşandığı Kocaeli’de hastaların ulaşımlarını aksatmadan yürütüyor. Ambülâns Nakil Hizmeti ile yürütülen hizmet, kar kalınlığının bir buçuk metreye kadar çıktığı köylere kadar ulaşarak hastaların imdadına yetişti. Hasta vatandaşlar ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarına oradan da evlerine ulaştırıldı.

2 GÜNDE 321 HASTA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kenti etkisi altına alan yoğun kar yağışında özellikle yüksek kesimlerde bulunan hasta vatandaşları Ambülâns Nakil Hizmeti ile sağlık kuruluşlarına ulaştırmak için seferber oldu. Tıbbi müdahale gerektirmeyen ancak sedye ile nakil edilmesi gereken vatandaşlara anında müdahale eden hizmet ile hastalar güvenle taşındı. Kar yağışının etkisini sürdürdüğü son iki günde 321 hasta taşınarak olumsuz vakaların önüne geçildi.

GÖLCÜK’TEN DEVLET HASTANESİNE

Kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu Gölcül İlçesi İhsaniye Beldesi’nde bir hasta yakını tarafından aranan Hasta Nakil Ambülâns ekibi kısa sürede bölgeye ulaştı. Yoğun kar yağışına aldırmadan İhsaniye’ye ulaşan doktor ve hemşireden oluşan Hasta Nakil ekibi, 70 yaşındaki Hüseyin Avniçat adlı hastayı Kocaeli Devlet Hastanesi’ne nakil etti. Sorunsuz bir şekilde hastayı nakil eden ekipler tedavisi bittikten sonra tekrar evine sorunsuzca ulaştırdı.

HASTA YAKINLARI MEMNUN

Kocaeli Devlet Hastanesi’nde tedavi altında olan felç geçirmiş ve göğüs travması yaşayan Mahmun Ulusman adlı hastayı da evine ulaştıran Büyükşehir Hasta Nakil Ekibi’ne hasta yakınları teşekkür etti. Ekipler kar kalınlığının yine bir metreyi bulduğu Büyük Derbent’teki evine ulaştırdı. Araçlarının evlerine çıkmakta zorluk yaşadığını, Büyükşehir Belediyesi’ni aradıklarında kısa sürede kendilerine ulaştıklarını ifade eden hasta yakınları yapılan hizmetin çok değerli olduğunu ifade etti.

2011’DE 34 BİN 395 HASTA

Ambulans Nakil Hizmeti 2004 yılında sadece 10 hasta nakil aracı hizmete başladı ve o yıl 7 bin 940 hasta nakli gerçekleştirdi. Hizmetten faydalanmak isteyen vatandaş sayısının artması ile çalışma kapasitesi artırılarak araç sayısı 22’ye çıkarıldı. Bugün kent genelinde hizmet yürüten bir birim haline gelen Ambülâns Nakil Hizmeti’nden 2011 yılında 34 bin 395 kişiye ulaşıldı.

22 ARAÇLA HİZMET VERİLİYOR

Vatandaşların memnuniyetini kazanan çalışmada İzmit merkezde 11 ambülâns ile hizmet veriliyor. Çalışmada Gebze ve Gölcük’te 3, Kandıra ve Karamürsel, Başiskele, Dilovası ve Çayırova’da 1’er araç ile vatandaşların nakil hizmetlerini sorunsuz şekilde gerçekleştiriyor. Ayrıca sahil bölgelerinde, Kocaeli fuarında ve çeşitli kutlama ve organizasyonlarda da ambülâns hizmeti veriliyor.

HİZMET NASIL İŞLİYOR

Hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşların 444 11 41 numaralı telefonu aramaları yeterli. 24 saat hizmet verilen çalışmada hastalarını sağlık kuruluşlarına nakledecek vatandaşların gelen istekleri değerlendirip, ekipler verilen adreslere yönlendiriliyor. Komuta merkezine gelen ihbarlar hemşireler tarafından alınıyor. Hastanın adı, soyadı ve adres bilgilerinin yanı sıra o andaki durumu da telefonda soruluyor. Bilgilerin alınmasının ardından hemşire ambulans şoförüyle bağlantıya geçerek en kısa sürede aracı istenilen adrese gönderiyor. Kısa süreli tedavilerin ardından vatandaş tekrar aynı nakil aracı ile evine bırakılıyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım