Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Sokak’ta bırakmayalım

Tarih: 9 Şubat, 2012
a a a
Sokak'ta bırakmayalım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Avrupa’da ölümlere yol açan ağır kış şartlarının ülkemize yeniden ulaşması ile sokakta yaşamak zorunda kalan vatandaşlara yönelik tedbirlerini artırdı. Kent genelinde sokakta yaşayan vatandaşları köşe bucak tarayıp Barınma Merkezine yerleştiren Büyükşehir ekipleri, vatandaşlara da çağrıda bulundu. Yetkililer, duyarlı vatandaşlardan gördükleri bu tarz vakaları 153 Zabıta ve 444 11 41 Çağrı Merkezi numaralarına bildirmelerini istedi.

AVRUPA’DA ÖLÜMLERE YOL AÇTI

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri sokakta kalan vatandaşları arayıp Barınma Merkezi’ne yerleştirme çalışmalarını yıl boyunca sürdürüyor. Son yılların en soğuk kış mevsiminin yaşandığı bu günlerde ise Büyükşehir ekipleri bu hizmetlerini daha da sıklaştırdı. Ekipler tren garları, şehirlerarası terminali, hastane acilleri, bankamatikler gibi sıklıkla sığınabilecekleri yerleri dolaşarak mağdur vatandaşları tespit ediyor. Tespit edilen vatandaşlar ise halk dilinde Garip Evi olarak bilinen Barınma Merkezi’ne yerleştiriliyor.

SICAK YUVAYA KAVUŞUYORLAR

2005 yılında hizmete açılan Barınma Merkezi’nde şu ana kadar 4 bin ihtiyaç sahibini sokakta alarak sıcak yuvaya kavuşturdu. 2011 yılında ise 452 vatandaşın barındığı merkezde kalıcı yer bulunana kadar üç öğün yemek, sıcak su, sağlık, barınma ve rehabilite hizmetleri veriliyor. Merkezde kalan vatandaşlara sığınma evi, huzurevi, rehabilitasyon merkezi gibi noktalara yerleştirilme hizmeti yapılıyor. Özürlü maaşı bağlama, kimlik çıkarma gibi resmi hizmetlerinin de yerine getirildiği merkezde çalışabilecek durumda olanlara ise İŞKUR vasıtası ile iş bulma hizmetleri de yürütüyor.

VATANDAŞLARA DUYURU

Büyükşehir ekipleri sokakta gördükleri ihtiyaç sahiplerini kendilerine bildirmelerini yeterli olduklarını ifade etti. Sokakta kalan vatandaşları Zabıta 153 ve 444 11 41 Çağrı Merkezi numaraları vasıtası ile haber verebileceklerini ifade eden ekipler böylece olumsuz vakaların önüne daha hızlı geçebileceklerini belirtti.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım