Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Yardımlar 7 dünya mesafe aldı

Tarih: 8 Şubat, 2012
a a a
Yardımlar 7 dünya mesafe aldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, muhtaç, kimsesiz ve özürlü vatandaşlara sağlanan yardımları belirlemek için 11 bin 290 aileyi ziyaret etti. Yardımların ulaştırılması ve özürlülerin ulaşımını da sağlayan hizmet için 14 araçla 282 bin 755 kilometre kat edildi. Dünya çevresinin(40 bin 075 km) 7 katı kadar mesafenin alındığı hizmetlerle vatandaşların dertlerine derman olundu.

MAĞDURLAR YERİNDE BELİRLENİYOR

Büyükşehir Belediyesi, mağdur vatandaşların ihtiyaçlarını imkânlar dâhilinde karşılamak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Özellikle temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak olan mağdur vatandaşlara yardım eli uzatan Büyükşehir, başvuruları en kısa sürede değerlendirmek için yoğun mesai yapıyor. 10 tespit uzmanı ve 10 araç ile aralıksız talepleri değerlendirmek için evlere kadar gidilerek, mağdur vatandaşların ihtiyaçları belirleniyor.

11 BİN 290 AİLEYE GİDİLDİ

Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen bu hizmet ile 2011 yılında 11 bin 290 ailenin evine gidildi. Ailelerin her yönü ile ihtiyaçlarının tespit edildiği çalışmada yardıma muhtaç olan vatandaşlar ve hangi tür yardımların yapılacağı belirlendi. Buzdolabından çamaşır makinesine, hasta bezinden akülü tekerlekli sandalyeye kadar birçok yardımın ihtiyaç sahiplerine verilmesi kararlaştırıldı.

YARDIM MİNİBÜSLERİ

İhtiyaçları belirlenen vatandaşlara verilecek yardımları evlerine kadar ulaştırmak için ise 3 minibüs ile hizmet veriliyor. Vatandaşlara gönderilecek yardımların hızlı bir şekilde ulaştırılabilmesi için minibüsler gün boyu büyük bir özveri ile hizmet veriyor. Yardım minibüsleri yine 2011 yılı içinde 673 aileye çocuk ve hasta bezi, akülü ve manuel tekerlekli sandalye, hasta yatağı gibi sağlık yardımları, 354 aileye ise ev eşyası, buzdolabı, çamaşır makinesi, set üstü ocak, halı, çekyat, soba gibi ev eşyası yardımı yaptı. 48 saat içinde mağdur vatandaşlara iletilen yardımlar aileleri sevindirdi.

ÖZÜRLÜLER HAYATA TUTUNDU

Kent içindeki engelli vatandaşlara ise dört adet tekerlekli sandalyeyi aynı anda taşıyabilecek asansörlü bir araçla hizmet veriliyor. Özürlülerin sıklıkla yaşadığı kamu kurum ve kuruluşları ile hastanelere ulaşımlarındaki sıkıntıları çözmek amacı ile kullanılan araç ile 2011 yılında 1362 kişiye ulaşıldı. Alo Özürlüyüm adı verilen hizmet sayesinde özürlü vatandaşlar güvenli bir şekilde ulaşımlarını ücretsiz olarak karşılayabiliyor. 331 39 00 Alo Özürlüyüm hattına ulaşan vatandaşlarımızın kimlik, telefon ve adres bilgileri alınıp sosyal durumları değerlendirildikten sonra hizmet kapsamında hastane, kamu kurum ve kuruluşlarına ulaşım sağlanıp tekrar evelerine getiriliyorlar.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım