Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Bin 362 engelli ücretsiz taşındı

Tarih: 20 Ocak, 2012
a a a
Bin 362 engelli ücretsiz taşındı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına, hastanelere ulaşımını Alo Özürlüyüm Hattı ile sağlıyor. 2006 yılından itibaren hayata geçirilen hizmette özürlü vatandaşlara 1362 kişiye hizmeti verilerek ihtiyaçları giderildi.

ULAŞIMLARI SAĞLANIYOR

Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların yaşam kalitesini artırarak topluma uyum süreçlerini hızlandıran hizmetlerine devam ediyor. Engellilerin kamu kurum ve kuruluşları ile hastanelere ulaşımını sağlayan Alo Özürlüyüm Hattı da kentin önemli bir ihtiyacını yerine getiriyor. Özürlüleri güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlayan hizmetten hiçbir ücret verilmeden faydalanabiliyor.

ASANSÖRLÜ ARAÇ

4 adet tekerlekli sandalyeyi aynı anda taşıyabilecek asansörlü araçla hizmetten 2011 yılında 1362 kişi yararlandı. Özürlülerin hayata daha sıkı tutunmalarını sağlayan hizmet ile vatandaşların büyük bir sorunu ortadan kaldırılmış oldu. Randevu sistemi ile çalışılan hizmet ile engelli vatandaşlar evinden alınıp gideceği yere kadar götürülüyor. Daha sonra yine işi biten vatandaşın evine kadar ulaşımı sağlanıyor.

RANDEVU ALINIYOR

Vatandaşlar 331 39 00 numaralı hattı arayıp önceden randevu alarak hizmetten yararlanabiliyor. Hizmetten ilk defa yararlanacaklardan özürlü raporu, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi isteniyor. Böylece hizmetten yararlanması sağlanıyor. Hizmetten daha önce yararlanan engelli vatandaşlardan kimlik, adres ve iletişim bilgileri alınıyor.

REFAKAT VE DANIŞMA HİZMETLERİ

Alo Özürlü Hattı ile danışma, bilgilendirme ve refakatçi hizmetleri de gerçekleştiriliyor. Yaşlı, kimsesiz engelli vatandaşlara sağlanan refakatçi ile işlerini daha kolay yapması sağlanıyor. Ayrıca engellilerin hakları, maaşlar, sosyal yardımlar gibi birçok konuda bilgilendirme hizmeti de sunuluyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım