Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Sineksiz günler için 150 milyon metrekare alan ilaçlandı

Tarih: 12 Ocak, 2012
a a a
Sineksiz günler için 150 milyon metrekare alan ilaçlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vektör diye adlandırılan sinek, sivrisinek, haşere gibi canlılarla mücadele için 12 ay boyunca yürütülen çalışmalarda 2011 yılında 150 milyon metrekare alanda ilaçlama yaptı. Yaz ve kış ayları olmak üzere iki periyotta sürdürülen çalışmalarda uygulanan yöntemler doğaya dost niteliği taşıyor.

12 AY BOYUNCA

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü halk sağlığını koruyucu çalışmalarına devam ediyor. Vektör özelliği taşıyan canlıların doğaya hiçbir zarar verilmeden üremesinin kontrol edildiği çalışmalar titizlikle yürütülüyor. 52 uygulayıcı personel, 6 kontrolör ve 26 araç ile yürütülen vektör mücadelesi yazın 7 ay, kışın 5 ay olarak gerçekleştiriliyor.

225 BİN YERALTI NOKTASI İLAÇLANDI

Büyükşehir’e bağlı 12 belediye alanında Ocak ile Aralık ayları arasında olmak üzere toplam 5 ay için kış mücadelesi gerçekleştiriliyor. Kış aylarında devam eden bilimsel uygulamalarda yer altı sistemleri, logarlar, fosseptikler, Telekom, İSU kanalları gibi birçok alanda çalışmalar yürütülüyor. Kış aylarında genellikle havanın soğuk olması nedeni ile kapalı alanlara saklanan vektörlere müdahale yapılıyor. Bu kapsamda 2011 yılı kış aylarını kapsayan 5 ay boyunca 225 bin noktada ilaçlama çalışmaları gerçekleştirildi.

7 AY BOYUNCA YAZ MÜCADELESİ

Yaz uygulamaları ise 7 ay boyunca sürdürülüyor. Yaz mücadelesi akıntılı ve durgun dereler, arıtma tesisleri, bataklıklar, göller, mezbahalar, ahır ve gübrelikler gibi vektörlerin yoğun bulundukları yerlerde veriliyor. Bu kapsamda yaklaşık 150 milyon metre kare alanda vektör ilaçlaması gerçekleştirildi. Ayrıca 127 bin ahır ve gübrelikte karasinek ilaçlaması, aylık 3 bin adet fosseptik de sivrisinek ergin-larva uygulaması yapıldı. Ayrıca 12 ay boyunca 5 milyon metrekare alanda kalıcı uygulama ilaçlaması yapıldı.

BİYOLOJİK İLAÇLAMA

Vektör mücadelesinde kullanılan ilaçlar, içme suyu havzalarında dahi kullanılabilen (WHO) Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış ürünlerden oluşuyor. Yapılan biyolojik özellikli ilaçlamalar ile toprak ve suyun korunması ve kalitesinin devamlılığı sağlanılıyor. Vektör özelliği olan sivrisinek ve karasineklerin larvalarına karşı yerinde yapılan uygulama ile hem toprağımız hem de soluduğumuz hava korunmuş oluyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım