Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

nagehanmalkoc@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

90 bin öğrenciye sağlık eğitimi

Tarih: 11 Ocak, 2012
a a a
90 bin öğrenciye sağlık eğitimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’deki tüm ilköğretim okullarına ‘Yeterli ve Dengeli Beslenme’ ile ‘Sigaranın Toplumda Oluşturduğu Hasar’ konulu eğitimler veriyor. 2005-2006 yıllarında başlayan eğitimlerde şu ana kadar 90 bin öğrenciye ulaşıldı.

GELECEK NESİLLER İÇİN

Büyükşehir Belediyesi gelecek nesillerin yaşamlarını sağlıklı olarak sürdürmeleri ve sağlık düzeylerinin yükseltilmesi için Kocaeli’deki ilköğretim okullarına sağlık eğitimleri vermeye devam ediyor. 2005-2006 eğitim –öğrenim döneminde başlatılan eğitimlerden şu ana kadar 90 bin öğrenci yararlandı. Öğrencilere ‘Yeterli ve Dengeli Beslenme’ ile ‘Sigaranın Toplumda Oluşturduğu Hasar’ konularında eğitimler verildi.

SİGARADAN HER YIL 100 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

Halk sağlığı açısından ciddi sonuçlar doğuran ve küresel bir sorun haline gelen sigara kullanımı ülkemizde Avrupa ülkeleri arasında 3. sırada yer alıyor. Dünyada ise sigara tüketiminde 7. sırada olan ülkemizde 20 milyon kişinin sigara kullandığı tahmin ediliyor. Her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını kaybettiği düşünüldüğünde bu sorunun ne kadar vahim sonuçlar doğurduğunu ortaya koyuyor. Büyükşehir Belediyesi de bu ciddi sorununun ekonomik ve sosyal zararları konularında öğrencilere bilgi vermek amacı ile eğitimler vermeye başladı.

ÖZENDİRİCİ REKLAMLAR VAR

Sigara ve toplum eğitimleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü tarafından veriliyor. Eğitimler ile henüz sigara ile tanışmamış olanlarda sigaraya karşı direnci artırmak; kullananları ise bırakma yönünde ikna etmek ve sigara alışkanlığının kontrolüne dönük çalışmaları teşvik etmek amacı ile veriliyor. Yapılan eğitim çalışmalarıyla kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklâm, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almaları için bilgiler sunuluyor.

DENGESİZ BESLENME ÖĞRENİM ZORLUĞU YAŞATIYOR

İlköğretim okullarına verilen eğitimlerden diğeri ise yeterli ve dengeli beslenme ile ilgili. Okul çağındaki beslenmenin önemine dikkat çekildiği eğitimlerde yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılarının azaldığı aktarıldı. Bu sebeple öğrenmede güçlük çekildiğinin aktarıldığı eğitimlerde artık çağın hastalığı olarak adlandırılan Obezite konusunda da bilgiler sunuluyor. Eğitimlerde Fast food beslenmenin ve asitli içecekler tüketmenin doğru olmadığını söyleyerek bilinçli tüketici olmak için güvenli gıdaya ulaşma yollarından bahsediliyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım