Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

mustafa.yesildal@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Başkan “Mutlu olmanın yolu sağlıklı olmaktır”

Tarih: 16 Kasım, 2011
a a a
Başkan “Mutlu olmanın yolu sağlıklı olmaktır”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi’nin İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlediği ve Kocaeli Valiliği tarafından desteklenen “1000 Diyabetli 1000 Umut” adlı toplantı Dünya Diyabet Günü’nde Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, “Sağlıkta en önemli konu bilinçli olmaktır.Mutlu olmanın en büyük yolu sağlıklı olmaktır. Bize düşen sağlıklı bir çevre oluşturmak. Kocaeli ili alt yapı bakımından en sağlıklı iller arasında yer almaktadır” dedi.

KATILIM YOĞUN OLDU

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Valiliği adına Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Aydınlık, birçok akademisyen ile hasta ve yakınları katıldı. Toplantıya ilgi oldukça fazlaydı. Toplantıda çocuklarda görülen Tip 1 ve yetişkinlerde görülen Tip 2 diyabet hastalıkları, diyabet hastalarının yaşamındaki zorluklar, geçmişten günümüze diyabet hastalığı ile ilgili bilgiler verildi.

KARAOSMANOĞLU “SAĞLIKLI ÇEVRE OLUŞTURUYORUZ”

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, “Sağlıkta en önemli konu bilinçli olmak ve mutlu olmanın en büyük yolu da sağlıklı olmaktır. Bize düşen sağlıklı bir çevre oluşturmak. Bunun için Kocaeli’nin dört bir yanında çalışmalar yapılıyor. Bir taraftan yeşillendirme bir taraftan arıtma ve ayrıştırma çalışmalarımız sürüyor. Kocaeli ili alt yapı bakımından en sağlıklı iller arasında yer almaktadır” dedi.

BÜYÜK FIRSAT

Açılış Konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu bu toplantının diyabet hastalığı ile ilgili yeni bilgiler edinebilmek için büyük bir fırsat olduğunu söyledi. İnsülin ilacını 1921 yılında bulan Frederic Banting’in doğum günü olması sebebiyle 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlandığını belirten Komsuoğlu, “Bu toplantı ile amacımız şehrimizin ve kamuoyunun dikkatini diyabet ile ona neden olan şişmanlık sorununa dikkat çekmek ve bu konuda kalıcı programlar geliştirmektir” dedi. Diyabet hastalığında başarı için hastanın ve sağlık kuruluşu çalışanlarının uyum içinde olması gerektiğini belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Aydınlık, “Ülkemizde 3 milyon 200 bin diyabet hastası var ve bir o kadar da diyabet hastası olduğunu bilmeyen insanlar var. Sağlık Bakanlığının diyabet ve obezite ile ilgili yapmış olduğu bir çok çalışma mevcuttur” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli aldığı sözde özellikle okullarda sorun yaşayan diyabet hastası öğrenciler için kendilerine ulaşmaları durumunda sorunlarını en kısa sürede düzeltmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

HER YIL 7 MİLYON İNSAN HASTALANIYOR

Açılış konuşmalarının ardından toplantı eğitimcilerinin sunumları ile devam etti. İlk olarak Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Hatun, çocuklarda görülen Tip 1 adı verilen diyabet hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. Diyabet hastalarının kendilerini çok iyi kontrol etmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Hatun, “Tip 1 adı verilen diyabet hastalığı hızlı geliştiği için bir anda ortaya çıkabilir ve erişkinlerdeki gibi gizli kalmaz erken tanı çok önemlidir. Diyabet hastalığının sık idrara çıkma, ağızda kuruluk, aşırı kilo kaybı gibi belirtileri bulunmaktadır” diyerek ailelerin bu konuda bilinçli davranması gerektiğini ve hastalıktan korunmak için çocukların abur cuburdan uzak kalmasını, egzersiz yapmasını ve yemekleri yavaş yemesini belirtti. Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Berrin Çetinarslan ise yetişkinlerde görülen Tip 2 adı verilen diyabet hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. Diyabet hastalığının insülinin tamamen veya kısmen yetersizliği ya da eksikliği ile meydana geldiğini ve diyabet hastalığının her geçen gün dünyada hızla artış gösterdiğinin altını çizen Prof. Dr. Çetinarslan, “Her yıl 7 milyon insan diyabet hastalığına yakalanmakta ve diyabet komplikasyonlarından 4 milyon insan yaşamını yitirmekte. Bununla birlikte bu hastalık hastaya ve topluma büyük bir mali yük getirmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

PODOLOGLUK İÇİN ÖNCÜ KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Deyneli “Diyabetle Büyümek / Diyabetle Yaşamak” adlı sunusunda geçmişten bugüne tedavi amaçlı kullanılan insülin iğnesinin gelişimini ve hastalıkla mücadele için yapılan yeni projeleri anlattı. Sunum konuşmalarında son olarak söz alan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Tarkun Kocaeli Üniversitesinin diyabet ile ilgili yeni projelerinden bahsetti. Diyabet hastalığının yol açtığı Diyabet Ayak komplikasyonundan bilgiler veren Doç. Dr. Tarkun “Ülkemizde henüz podolog eğitimi veren bir program oluşturulmadı. Bununla ilgili ilk adımı Kocaeli Üniversitesi 16 Kasım günü podologluk eğitimi çalıştayı düzenleyerek katkıda bulunmaktadır” diye ekledi. Toplantıda son olarak katılımcılara deneyimlerini, korkularını ve sıkıntılarını aktarmaları için söz verildi. Bu arada söz alan Buse Gündüz isimli genç bir kız 12 yaşında olduğunu ve 10 yıldır diyabet hastası olduğunu belirtti. Diyabet hastalığından korkulmaması gerektiğini söyleyen Buse, “Kendinize dikkat ettiğiniz sürece diyabet korkulacak bir hastalık değildir. Yıllar içinde yaşadıklarımı bir kitapta topladım ve “Hayatım Şeker” isimli günlük kitabımı çıkardım, insülin ile yetişen bitki yetiştirdim ve diyabet ile yaşamayı öğrendim” diyerek salonda bulunan insanları kendine hayran bıraktı. Katılımcı konuşmalarının ardından toplantı son buldu.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım