Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

mustafa.yesildal@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Ekim’de 430 işyeri denetlendi

Tarih: 16 Kasım, 2011
a a a
Ekim'de 430 işyeri denetlendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşabilmelerini sağlamak amacı ile kentin genelini kapsayan işyeri denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Kafetarya, lokanta, semt pazarı, market gibi birçok işletmeyi denetleyen ekipler, Ekim Ayı içinde 22 işyerine uyarı verirken 7 işyerine cezai işlem uyguladı.

430 İŞYERİ

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda ve Kontrol Şube Müdürlüğü Kocaeli’deki işyerlerinde gıda denetimlerine devam ediyor. İhtisas Zabıta Şube Müdürlüğü ile Kocaeli il ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, ilçe belediyelerinin de katılımıyla ortaklaşa yapılan incelemelerde Ekim ayı içerisinde 430 işyerinin denetimi yapıldı.

HER TÜRLÜ İŞYERİNE GIDA DENETİMİ

Denetimler 59 kafe-kafeterya –fast food, 34 unlu mam.ve ekmek fırını, 128 büfe-bakkal-market , 70 lokanta-restaurant, 37 çay ocağı-çay bahçesi-pastane , 6 semt pazarı ile gıda alanına faaliyet gösteren büyük küçük birçok işyerinde gerçekleşti. İşyerlerinin ruhsat, genel temizlik, hijyen, teknik koşulları incelendi. Ayrıca üretilen, satışa sunulan gıda maddelerinin gıda güvenliği ve kalitesi, sergileme, saklama koşulları ile çalışanların sağlık muayeneleri gibi yasaların öngördüğü doğrultuda incelemeler yapıldı.

7 İŞYERİNE CEZA

Yapılan denetimlerde yasal mevzuat çerçevesinde 22 işyerine eksiklerini tamamlaması için süre verilirken, 7 işyerine ise ceza-i işlem uygulandı. Ayrıca semt pazarında esnafın sağlık muayene kartları, gıda maddelerinin muhafaza ve sergileme koşulları, etiket bilgileri, son tüketim tarihleri ile izlenebilirliğin sağlanması konularında incelemeler yapıldı. İlçe Gıda, Tarım ve hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte yapılan denetimlerde balık boyları kontrol edilerek yasal mevzuatta belirlenen kriterlere uymayan balıklar satıştan men edildi.

HAŞERELERE DİKKAT

Denetimler esnasında işyeri sahipleri ve çalışanlarına yasal mevzuat, teknik ve hijyenik konular ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Denetim ekipleri işyerlerinde görülebilecek karasinek, sivrisinek gibi uçucu haşeratlar ile hamamböceği türleri ve fare gibi kemirgenlerle bilinçli ve etkin mücadele yöntemlerinin yapılmasının şart olduğunu vurguladı. Ekipler işyeri kapalı alanlarının havalandırma kanalları, kapı ve pencereleri, atık su giderleri gibi dış ortamdan haşere girişine olanak sağlayabilecek kısımlarında gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini dile getirdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım