Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

mehmetfatih.karabag@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

“Çocuklarımızın varlığını hissettik”

Tarih: 18 Eylül, 2011
a a a
“Çocuklarımızın varlığını hissettik”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, engelli vatandaşların kentin tarihi ve turistik mekânlarını tanımaları için düzenlediği geziler Darıca İlçesi’nden gelen yaklaşık 20 kişilik grup ile devam etti. Tarihi Orhan Cami’den başlayıp gemi müzesinde sona eren gezide engelli vatandaşlar kentin tarihi mekânlarını ilk kez görme fırsatı buldular.

KAYNAŞMALARI SAĞLANDI

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü engelli vatandaşlar ve ailelerinin birbirleri ile kaynaşmaları için tarihi koridor gezileri düzenliyor. Kocaeli’nin tarihi ve turistik mekânlarını görme fırsatı sağlayan geziye katılan Darıcalı misafirler ilk olarak İzmit’in fetih simgesi olan tarihi Orhan Camii’ni gezdi. Oldukça mutlu oldukları gözlenen engelli ve aileleri daha sonra kentin diğer tarihi noktalarını gezdi.

EDA’NIN MUTLULUĞU

Geziye katılan engelli vatandaşlardan Down sendromlu Eda İstanbullu’nun da gözlerinde mutluluk hâkimdi. Annesi ile beraber Darıca’daki evlerinden alınıp İzmit’e getirilen Eda, geziden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti” Çok mutlu oldum. Beğendim. Bir daha gelmek istiyorum.” Eda ve annesi gezi boyunca heyecanlı bakışlarla kenti tanıma fırsatı bularak güzel bir gün geçirme fırsatı buldu.

ÇOCUKLARIMIZI SOKAĞA ÇIKARTAMIYORDUK

Engelli aileleri çocuklarıyla beraber geldikleri bu programdan çok memnun kaldıklarını ifade ederek” Çocuklarımızı dışarı bile çıkarmaktan çekiniyorduk. Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonları ile bizim gibi engelli çocukları olan ailelerle beraber kaynaşma imkânı bulduk. Çocuklarımız ile beraber güzel saatler geçiriyoruz. Onlarda bu şekilde daha mutlu oluyor, hayata tutunuyor. Allah razı olsun”

KENTİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI

İzmit’in fetih simgesi olan tarihi Orhan Camii’den başlayan geziler Yukarı Pazar Hamam’ı, Akçakoca Camii, Sırrı Paşa Konağı’na kadar sürüyor. Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü uzmanı eşliğinde mekânların tarihi hakkında bilgiler alınan gezide Hacı Hasan Yumurtacı Camii, Av Köşkü’nü gezdikten sonra öğle yemeği molası veriliyor. Tarihi tren garı, arkeoloji ve gemi müzesinin gezilmesi ile tarihi gezi sona eriyor. Engelli vatandaşlar büyük memnuniyet duydukları geziden sonra evlerine ulaştırılıyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım