Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

mustafa.yesildal@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Büyükşehir Karadeniz’de hayata bağlıyor

Tarih: 5 Eylül, 2011
a a a
Büyükşehir Karadeniz'de hayata bağlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra sahillerindeki boğulma olaylarına karşı kurduğu Hayat Kurtarma Timinde görev yapan Sağlık Ekipleri, boğulma vakası geçiren yüzlerce kişiyi hayata bağladı. Karadeniz sahillerinde hazır kıta bekleyen Büyükşehir’in sağlıkçıları, boğulma vakalarının yanı sıra, kalp krizi, yaralanma, güneş çarpması ve tansiyon gibi olaylara müdahale etti. Vatandaşlar Büyükşehir kurtarma timi ve Ambulans Birimi ekiplerinin varlığı ile güven içinde bir sezon geçiriyor.

HAYATA DÖNDÜRÜYOR

Boğulma vakalarında itfaiye ekibinin kurtarma operasyonundan sonra kişiyi sahile çıkartmasıyla devreye giren Büyükşehir Ambulans Birimi, hastaya ilk değerlendirme yaparak yapılması gereken acil müdahaleyi yapıyor. Duruma göre suni teneffüs ve kalp masajı yaparak umutsuz vakalarda bile insanları hayata döndürebilen sağlıkçılar daha sonra hastayı en yakın sağlık kuruluşuna hızla naklini gerçekleştiriyor. Karadeniz’de sezonun başladığı Nisan ayından Ramazan’a kadar toplam 125 vakaya müdahale edildi.

5 NOKTADA AMBULANS

Hafta içinde güvenlik tedbirlerini elden bırakmayan Büyükşehir Belediyesi Ambulans Birimi, Karadeniz’in en kalabalık sahillerinden Cebeci, Kumcağız, Sarısu, Seyrek ve Bağırganlı’ da, en az iki ekip ile hazır bekliyor. Hafta içi 4, hafta sonu 7 ekipten oluşan ekibin Ambulanslarında acil tıp teknisyeni (ATT) ve sürücü bulunuyor. Ambulanslar Karadeniz sahillerinin 5 ayrı noktasında hizmet veriyor.

BOĞULMA MESAİSİ

Karadeniz’in azgın sularında yaşanan boğulma vakalarına ilk müdahaleyi yapan Büyükşehir Ambulans Birimine bağlı Sağlık Ekipleri, hafta içi saat 11.00 ile 18.00, hafta sonu, Cumartesi günleri saat 11.00 ile 19.00 arası Pazar günleri ise saat 09.00 ile 18.00 arası görev yapıyor. Ramazan önceci 278 vakaya müdahale eden ekipler sezon boyunca yüzde 75’ i boğulma, yüzde 15’i tansiyon ve yüzde 10’u güneş çarpması ve pansuman olmak üzere birçok sağlık olayına müdahale ederek vatandaşın sağlığını korudu. Boğulma timi ve sağlık ekipleri Ramazan ayında da boğulmaların önüne geçmek için sahillerde mesai yapacak.

Kandıra sahillerinin karadan ve denizden adeta abluka altına alınması, yıllarca yaşanan acıların önüne geçti. Vatandaşlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin kurtarma timi ve Büyükşehir Ambulans Birimine bağlı sağlık ekiplerinin varlığı ile güven içinde bir sezon geçiriyor.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım