Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

mehmetfatih.karabag@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Her ziyarette bir çeşit gıda alın

Tarih: 28 Ağustos, 2011
a a a
Her ziyarette bir çeşit gıda alın

Ramazan Ayı’nda oluşan beslenme alışkanlığının, bayramda mideye aşırı yüklenme ve ziyaretlerde yenilen şekerli ve unlu gıdalar ile bozulması ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Hastane acillerinin dolup taştığı bu günlerde alınacak bazı önlemlerle sağlığımızı korumamız çok kolay.

SAĞLIK SORUNLARININ YAŞANMAMASI İÇİN

Bayramlarda 1 ay boyunca edinilen beslenme alışkanlıklarının biranda değişmesi nedeni ile sağlığımıza daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini ifade eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, ziyaretlerde her evde bir çeşit yemeği az miktarda tüketerek sağlık sorunlarının yaşanmamasının sağlanacağını dile getirdi.

TADIMLIK ALIN

Daire Başkanı Dr. Poyraz gelenekselleşmiş olan bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlı, börek gibi gıdaları sadece tadımlık olarak almanın faydası olacağını ifade ederek bu şekilde hem sağlığın korunması hem de ev sahibinin gönlünün alınmasının sağlandığını aktardı. Dr. Poyraz aksi takdirde uzun süren açlık sonrası kalorisi yüksek besinlerin tüketilmesi kilo alımına yol açmanın yanı sıra sindirim problemleri, tansiyon ve kan şekerinde de değişimlere neden olabildiğini ifade etti.

SAHUR GECE YEMEĞİNE DÖNÜŞMESİN

Dr. Poyraz, oruçta oluşan alışkanlıklardan sahurun gece yemeğine dönüşmesinin de önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyleyerek, vücudun normal beslenme şartlarına alışması için özellikle ilk günlerden başlayarak gün içerisinde üç öğün yeme alışkanlığının yavaş yavaş oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım