Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

0262 331 36 84

mustafa.yesildal@kocaeli.bel.tr

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü

Okul kantinlerinde hijyen denetimi

Tarih: 30 Eylül, 2010
a a a
Okul kantinlerinde hijyen denetimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2010 – 2011 eğitim öğretim döneminin ilk günlerinde çocukların sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlamak amacı ile okul kantinlerini sıkı denetime tabi tutuyor. Kent genelindeki tüm ilçelerde yapılan denetimlerde çocukların sağlığını tehdit edebilecek zararlı yiyecek ve içeceklere rastlanmadı.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ İLE KOORDİNELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Valiliği Tarım İl Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşmalarını sağlamak üzere hayata geçirdiği denetimler okul kantinlerinde devam ediyor. Denetimler Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü, Zabıta Daire Başkanlığı İhtisas Zabıta Şube Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü denetim ekipleri ile ilgili İlçe Belediyelerinin Zabıta ekipleri tarafından titizlikle yapılıyor.

39 OKULDA YAPILDI

Yeni eğitim döneminde yapılan sağlık denetimleri Çayırova ilçesinde 23, Karamürsel ilçesinde 7 ve Darıca ilçesinde ise 9 okul olmak üzere 39 okulda sürdü. Teknik ve hijyen yönünden yapılan çalışmalar neticesinde sağlığı zararlı etkileri olabilecek herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı. Denetimler eğitim –öğretim dönemi boyunca tüm okul kantinlerini kapsayacak şekilde devam edeceği bildirildi.

TİTİZ DENETİMLER

İl Milli eğitim verilerine göre Kocaeli’de faaliyet gösteren 540 okula yapılacak olan denetimlerde satışa sunulan gıdaların gerekli saklama koşullarına sahip olması, İşyeri ruhsatları, üretim izinleri, satış yerlerinin teknik şartnamelere uygunluğu etiket bilgilerinin tam olması, ambalajlarının bulunmasına dikkat ediliyor. Ayrıca insandan insana geçebilecek hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemek için işyerinde çalışan personelin sağlık muayene kartlarının olmasına dikkat ediliyor.

ÖĞRETMEN VE AİLELERE ÇAĞRI

Okul kantinlerinin öğrencilerin sağlık ve beslenmelerini geliştirmede en etkili ortamlarda birisi olduğu düşünüldüğünde çok gerekli bir çalışma olan denetlemelerde Büyükşehir Belediyesi yetkilileri aileleri ve öğretmenlere çağrıda bulundu. Gıda maddesi satın alırken nelere dikkat etmeliyiz gibi temel konulardan bahsetmenin bile onların gıda konusunda bilinçlenmesine çok büyük yararları olacağını ifade eden yetkililer okul çağındaki çocukların ‘güvenilir gıdaya ulaşma yolları’ konusunda mutlaka bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sizlere en iyi bilgiyi sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Anladım